NOTE: This archive lists those registered for DHSI 2021 — Online Edition activities, as well as keynotes, presenters, organizers, instructors, and others involved in DHSI 2021 and related activities.

Invited Institute Lecturers
  • Roopika Risam (Salem State U)
  • David Wrisley (NYU Abu Dhabi)
  • Quinn Dombrowski (Stanford U) & Erica Cavanaugh (U Virginia)
  • Lise Jaillant (Loughborough U)
  • Aaron Mauro (Brock U)
  • Miriam Posner (UCLA)
  • Jessica Otis (George Mason U)
  • Rahul Gairola (Murdoch U)
  • Katherine D. Harris (San José State U), Rebecca Frost Davis (St. Edward’s U), and Matt Gold (CUNY)
  • Elisabeth Burr (U Leipzig)
DHSI Conference and Colloquium Speakers
  • Organized by Caroline Winter and Arun Jacob
  • Caddie Alford (Virginia Commonwealth U)
  • Mark Algee-Hewitt (Stanford University)
  • Adam G. Anderson (UC Berkeley D-Lab)
  • Alyssa Arbuckle (ETCL/U Victoria)
  • Joshua Ortiz Baco (U Texas at Austin)
  • Noelle Baker (Scholarly Editing: The Annual of the Association for Documentary Editing)
  • Poushali Bhadury (Middle Tennessee State U)
  • Haley Bryant (U Toronto)
  • Bernardo Bueno (Pontifical Catholic U Rio Grande do Sul)
  • Erin Campbell (University of Victoria)
  • Lucia Cardelli (New York U)
  • Holly Cecil (U Victoria)
  • Melinda Cohoon (U Washington)
  • Melanie Conroy (U Memphis)
  • Gordon Coonfield (Villanova U)
  • Eric Detweiler (Middle Tennessee State U)
  • Natalie DiMattia (C of the Holy Cross)
  • Landon Elkind (U Alberta)
  • Tabea Frenzel (Beuth U Applied Sciences Berlin)
  • Emma Fritzberg (U Washington)
  • Sara Harvey (U Victoria)
  • Jon Heggestad (Stony Brook U)
  • Nelanthi Hewa (U Toronto)
  • Marisa Hicks-Alcaraz (Claremont Graduate U)
  • Augusta Holyfield (C of the Holy Cross)
  • Katherine Hoovestol (U Georgia)
  • Isto Huvila (Uppsala U)
  • Camille Intson (U Toronto)
  • Anna Ivanov (Harvard U)
  • Arun Jacob (U Toronto)
  • Katrina Jagodinsky (U Nebraska Lincoln)
  • Graham Jensen (Electronic Textual Cultures Lab)
  • Talya Jesperson (ETCL/U Victoria)
  • Rose Kaczmarek (C of the Holy Cross)
  • Sarah Ketchley (U Washington)
  • Youngmin Kim (Dongguk U/Hangzhou Normal U)
  • Jörn Kreutel (Beuth U Applied Sciences Berlin)
  • Yunxin Li (Stanford U)
  • Elena Mattei (U Verona)
  • Margaret McCurry (New York U)
  • Lisa Mendelman (Menlo C)
  • Luis Meneses (U Victoria)
  • Sonia Emilia Mihai (U Bucharest)
  • Stefano Morello (Graduate Center CUNY)
  • Alexandria Morgan (U Miami)
  • Anna Mukamal (Stanford U)
  • Evan Muzzall (UC Berkeley D-Lab)
  • Urszula Pawlicka-Deger (King’s C London)
  • Megan Perram (U Alberta)
  • Luisa Philipp (Beuth U Applied Sciences Berlin)
  • Robert Riter (U Alabama)
  • Minato Sakamoto (Duke U)
  • Edudzi David Sallah (Texas A&M U)
  • Anne-Catherine Schaaf (C of the Holy Cross)
  • Ray Siemens (ETCL/U Victoria)
  • Anna Sollazzo (U Alberta)
  • Kendra Terry (Adelphi U)
  • Kathryn Tomasek (Wheaton C)
  • Michael A. Tueller (Arizona State U)
  • Martina Vodola (Catholic U the Sacred Heart)
  • Caroline Winter (ETCL/U Victoria)
  • Claudia von Vacano (UC Berkeley D-Lab)
  • Raffaele Viglianti (Maryland Institute for Technology in the Humanities)

This offering also included 1200 registrants.

Right to Left (RTL) Speakers
  • Organized by David Joseph Wrisley and Kasra Ghorbaninejad
  • Omar Abdel-Ghaffar (Harvard U)
  • Sumayya Ahmed (Simmons U)
  • Munther AlSabagh (Zayed U)
  • Nada Ammagui (NYU Abu Dhabi)
  • Nora Barakat (Stanford U)
  • Natasha Dietzler (Senior UX Designer at Nordstrom)
  • Max Dugan (U Pennsylvania)
  • Jamie Folsom (Harvard U)
  • Till Grallert
  • Brad Holland (Senior Software Development Engineer)
  • Wafa Fatima Isfahani (Rutgers U)
  • Sarah Ketchley (U Washington)
  • Moe Khalil (Stanford U)
  • Selim S. Kuru (U Washington)
  • Elliot Montpellier (U Pennsylvania)
  • Rutvi Patel (Software Engineer at HBO)
  • Asmahan Sallah (U Wisconsin-Whitewater)
  • Gülşah Taşkın (Boğaziçi U),
  • Merve Tekgürler (Stanford U)
  • James E. Walters (Hill Museum & Manuscript Library)
  • David Joseph Wrisley (NYU Abu Dhabi)
  • Tariq Yousef (U Leipzig)
  • Mai Zaki (AU Sharjah)

This offering also included 536 registrants.

Project Management in the Humanities Speakers
  • Organized by Lynne Siemens
  • Michael Abe (U Victoria)
  • Erica Cavanaugh (U Virginia)
  • Ashley Champagne (Brown U)
  • Fabian Cremer (Leibniz Institute of European History)
  • Quinn Dombrowski (Stanford U)
  • Swantje Dogunke (Bauhaus U)
  • Jamie Folsom (Performant Software)
  • Daniel Gorman Jr. (U Rochester)
  • Ian Gregory (Lancaster U)
  • Lisa Hermsen (Rochester Institute of Technology)
  • Sarah Ketchley (U Washington)
  • Kathryn LeBere (U Victoria)
  • Clarissa Ai Ling Lee (Universiti Malaya)
  • Nigel Maister (U Rochester)
  • Kevin McMullen (U Nebraska-Lincoln)
  • R.C. Miessler (Gettysburg College)
  • Alliyya Mo (U Guelph)
  • Meaghan Moody (U Rochester)
  • Anna Mukamal (Stanford U)
  • Anna Maria Neubert (Universität Bielefeld)
  • Ashley Reed (Virginia Tech)
  • Sarah Roger (U Guelph)
  • Jamie Rogers (Florida International U)
  • Josh Romphf (U Rochester)
  • Jon Saklofske (Acadia U)
  • Lynne Siemens (U Victoria)
  • Thomas Smith (U Guelph)
  • Jordan Stanger-Ross (U Victoria)
  • Hannah Stewart (U Guelph)
  • Serenity Sutherland (SUNY Oswego)
  • Rebekah Walker (Rochester Institute of Technology)
  • Thorsten Wübbena (Leibniz Institute of European History)

This offering also included 1074 registrants.

Research Data Management for Digitally-Curious Humanists Speakers
  • Organized by Lisa Goddard, Shahira Khair, and James Doiron
  • Alyssa Arbuckle (U Victoria)
  • Jon Bath (U Saskatchewan)
  • Constance Crompton (U Ottawa)
  • Ewa Cyakowska-Higgins (U Victoria)
  • James Doiron (U Alberta)
  • Laura Estill (St. Francis Xavier U)
  • Graham Jensen (U Victoria)
  • Shahira Khair (NDRIO and U Victoria)
  • Matthew Lucas (SSHRC)
  • Robyn Nicholson (NDRIO – Portage)
  • Miriam Posner (UCLA)
  • Ray Siemens (U Victoria)
  • Felicity Tayler (U Ottawa)
  • Caroline Winter (U Victoria)

This offering also included 736 registrants.

Open Digital Collaborative Project Preservation in the Humanities Speakers
  • Organized by Luis Meneses
  • Stewart Arneil
  • Rebecca Dawson
  • Lisa Goddard
  • Janelle Jenstad
  • John Maxwell
  • Jasmine Mulliken
  • Zafiris Nikitas
  • Samya Brata Roy

This offering also included 984 registrants.

Open/Social/Digital Humanities Pedagogy, Training, and Mentorship Speakers
  • Organized by Laura Estill and Ray Siemens
  • Agnieszka Backman (Stanford U)
  • Kristen Abbott Bennett (Framingham State U)
  • Krystal Boehlert (U California Riverside)
  • Leigh Bonds (Ohio State U)
  • Maddie Brockbank (McMaster U)
  • Fabienne Burkard (U Stuttgart)
  • Kate Cawthorn (U Calgary)
  • Alexis-Carlota Cochrane (McMaster U)
  • Melinda Cohoon (U Washington)
  • Linzey Corridon (McMaster U)
  • sarah madoka currie (U Waterloo)
  • Rebecca Frost Davis (St Edward’s U)
  • Katy DeCoste (U Victoria)
  • Quinn Dombrowski (Stanford U)
  • Sandy Enríquez (U California Riverside)
  • Beth Fischer (Williams C)
  • Grace Fishbein (ACENET)
  • Jonathan D. Fitzgerald (Regis C)
  • Paul Fyfe (North Carolina State U)
  • Madison George-Berlet (U Victoria)
  • Matt Gold (CUNY Graduate Ctr)
  • Maryssa Grayer (U Victoria)
  • Sabrina Grimberg (Stanford U)
  • C. R. Grimmer (U Washington)
  • Clare Hancock (Texas A&M)
  • Jennifer Hardwick (Kwantlen Polytechnic U)
  • Katherine D. Harris (San Jose State U)
  • Ian Hattwick (MIT)
  • Malte Heckelen (U Stuttgart)
  • Agathe Herrou (U Claude Bernard)
  • Helen Hewertson (U Central Lancashire)
  • Andrea Hoffman (U California Riverside)
  • Aliz Horvath (Eötvös Loránd U)
  • Anne Hung (U Victoria)
  • Arun Jacob (U Toronto)
  • Hannah L. Jacobs (Duke U)
  • Laura W. Kane (Worcester State U)
  • Theresa N. Kenney (McMaster U)
  • Abhinay Khoparzi (Allahabad)
  • Andrea Korda (U Alberta)
  • Jessie Krahn (U Manitoba)
  • Mary Elizabeth Leighton (U Victoria)
  • Amanda Licastro (U Pennsylvania)
  • Clarissa Littler (Portland Community C)
  • Natalie LoVetri (U Manitoba)
  • Tamsyn Mahoney-Steel (U Central Lancashire)
  • Karen Mathews (U Miami)
  • Jared McCormick (NYU)
  • Daniel Miller (Bishop’s U)
  • Anne Mirejovsky (U Alberta)
  • Marissa Nicosia (Penn State Abington)
  • Kofi Oduro (Montréal)
  • David Ogborn (McMaster U)
  • Ruth Ormiston (U Victoria)
  • Sarah Paust (McMaster U)
  • Covadonga Lamar Prieto (McMaster U)
  • Harvey Quamen (U Alberta)
  • Cecily Raynor (McGill U)
  • Christina Riehman-Murphy (Penn State Abington)
  • Antonio Roberts (Birmingham)
  • Danica Savonick (SUNY Cortland)
  • Stevie Scheurich (Bowling Green State U)
  • Claus-Michael Schlesinger (U Stuttgart)
  • Riddhima Sharma (Bowling Green State U)
  • Rachel Lunne Starry (U California Riverside)
  • Allegra Stevenson-Kaplan (U Victoria)
  • D. Andrew Stewart (U Lethbridge)
  • Dr. Michelle Scalise Sugiyama (U Oregon)
  • Kate Thornhill (U Oregon)
  • Eldad Tsabary (Concordia U)
  • Emily Van Haren (McMaster U)
  • Lydia Vermeyden (ACENET)
  • Vanessa Warne (U Manitoba)
  • Anelda van der Walt (Talarify)
  • Simon van der Walt (Royal Conservatoire of Scotland)
  • Caroline Winter (U Victoria)
  • Menno van Zaanen (South African Centre for Digital Language Resources)
  • Jamie Zabel (U Victoria)
  • Rukhsana Zia (Forman Christian C U)
  • Lydia Zvyagintseva (U Alberta)

This offering also included 1084 registrants.

#GraphPoem epoetry event
  • Organized by Chris Tanasescu

This offering also included 562 registrants.

1. Podcast from Scratch
  • Robin Davies
  • Twila Bakker (Independent)
  • John Barber (Washington State U Vancouver)
  • Victoria Brodie (California Baptist U)
  • Christine Brown (U Alberta)
  • Jessica Dauterive (George Mason U)
  • Samia Faiz (UCR-SOM)
  • Erica Huntley (BCIT)
  • Yasamin Rezaei (U Miami)
  • Dale Shuger (Tulane U)
  • Anna Smith (Illinois State U)
  • Gulsah Torunoglu (The Oriet-Institut Istanbul)
  • Melody Viczko (Western U)

This workshop also included 321 asynchronous auditors.

2. NLP & Network Coding for Textual Corpus Analysis. With a Bonus Track: #GraphPoem Live Interactive Coding
  • Chris Tanasescu (Margento)
  • Cassie Brownell (U Toronto – Ontario Institute for Studies in Education (OISE)
  • Tasmin Chu (McGill U)
  • Rocio Daga (LMU)
  • Lisa Elliott (Penn State Erie, The Behrend College)
  • Augustine Farinola (U Birmingham)
  • Alice Fleerackers (Simon Fraser U)
  • Matthew Kilbane (Cornell U)
  • Suphan Kirmizialtin (NYU Abu Dhabi)
  • Jen Looper (Microsoft)
  • Christopher Loughane (Auburn U)
  • Michael Marse (California Baptist U)
  • Divya Mathur (Banaras Hindu U)
  • Kirsten Painter (Independent)
  • Federico Pianzola (U Milan-Bicocca)
  • Norman Rusin (Salve Regina U)
  • Dieyun Song (U Miami)
  • Melissa Swinea (CUNY)

This workshop also included 353 asynchronous auditors.

3. Conceptualizing and Planning Your First Digital Humanities Project
  • Paige Morgan and Yvonne Lam
  • Genevieve Bourjeaurd (Simon Fraser U)
  • Ali Braenovich (Marshall U)
  • Luisa Canuto (U British Columbia)
  • Carmen Cole (Penn State U Libraries)
  • Zachary Davidson (Manhattan College)
  • Erik Esckilsen (Champlain College)
  • Kyle Frackman (U British Columbia)
  • Katherine Jewell (Fitchburg State U)
  • Nora Kenworthy (U Washington – Bothell)
  • Nicolás Lázaro (CONICET, National U Rosario, Catholic U Santa Fe)
  • Sofia Maurette (U Maryland)
  • Tiffany Miller (Colby College)
  • Paul Monticone (Rowan U)
  • Ioanna Orphanide (NYU Abu Dhabi)
  • Pamela Zamora Quesada (U British Columbia)
  • Danislady Mazorra Ruiz (U Paris Saclay)
  • Juanita Solano (U de los Andes)
  • Palak Taneja (Emory U)
  • Dicle Taskin (U Michigan)
  • Zafar Ullah (CUST)
  • Lauren Woolbright (Alma College)
  • Sabeen bin Zayyad (U Calgary)

This workshop also included 544 asynchronous auditors.

4. DH for Chairs and Deans
  • Harold Short, Ray Siemens, and John Unsworth, with Suzanne Churchill, Sundi Richard, Maurice J. Norman, Lisa Goddard, Dene Grigar, Ángel David Nieves, and Dorothy Kim
  • Allison Carey (Marshall U)
  • Ashley Champagne (Brown U)
  • Melanie Conroy (U Memphis)
  • Emily Crist (Champlain College)
  • Katherine Furlong (Bucknell U)
  • Lindsey Gervais (Cengage Learning, Gale)
  • Nieves Gruneiro (County College of Morris)
  • Katherine Harris (San José State U)
  • Natasha Hodgson (Nottingham Trent U)
  • Michelle Iden (County College of Morris)
  • Guita Lamsechi (Independent)
  • Rebecca Lee (San José State U)
  • Lillian Li (Zayed U)
  • Kathy MacDonald (U Waterloo Library)
  • Hannah Miller (Regis U)
  • Kristin Novotny (Champlain College)
  • Gregory Oakes (Winthrop U)
  • Andy Parnaby (Cape Breton U)
  • Rogerio Puga (NOVA FCSH)
  • Shannon Riley (San José State U)
  • Carolina Sanchiz (UNIR)
  • Andrea Stanton (U Denver)
  • Elka Stevens (Howard U)
  • Eirini Stratigi (KTH)
  • Laurie Taylor (U Florida)
  • Rukhsana Zia (Forman Christian College U)
  • Lena Zlock (U Oxford)

This workshop also included 87 asynchronous auditors.

5. Creating Digital Collections with Minimal Infrastructure: Hands On with CollectionBuilder for Teaching and Exhibits
  • Devin Becker, Olivia Wikle, and Evan Williamson
  • Nigar Aghazade (Azerbaijan U Languages)
  • Laila Ballout (Wichita State U)
  • Emmanuel Chateau-Dutier (U Montréal)
  • Marcin Cieszkiel (U Toronto)
  • Felicity Dykas (U Missouri)
  • Luis González (Indiana U)
  • Tiffany Gonzalez (Tulane U)
  • Amanda Guzman (Trinity College)
  • Ann Hanlon (U Wisconsin-Milwaukee)
  • Timothy Ireland (U Waterloo)
  • Heidi Kaufman (U Oregon)
  • Jorge Leal (U California Riverside)
  • Mary Mahoney (Trinity College)
  • Adam Mazel (Union College)
  • Alexis Miller (Southern Boone High School)
  • Anna Newman (CT State Library)
  • Zafiris Nikitas (Aristotle U)
  • Joao Munhox Ohara (Federal U Rio de Janeiro)
  • Megan Oliver (U South Carolina)
  • Andrew Prellwitz (Ripon College)
  • Katelynn Robinson (Neosho County Community College)
  • Barbara Romero Ferron (Western University)
  • Riddhima Sharma (Bowling Green State U)
  • Wendi Sierra (Texas Christian U)
  • David Sulz (U Alberta)
  • Cassie Tanks (UNC Chapel Hill)
  • David Wrisley (NYU Abu Dhabi)

This workshop also included 394 asynchronous auditors.

6. Digital Publishing for DH: Strategies, Tools & Workflows
  • Will Luers and Lai-Tze Fan
  • Ehsaneddin Asgari (Independent)
  • Giselle Aviles (Library of Congress)
  • Maria Laura Flores Barba (Western U)
  • Candace Cunningham (Florida Atlantic U)
  • Richard Cunningham (Acadia U)
  • Domenica Diraviam (Florida Atlantic U)
  • Larry Eames (U Colorado – Colorado Springs)
  • Molly Farrell (Glasgow U)
  • Brian Ganter (Capilano U)
  • Mary Gilstad (Yale U)
  • Jon Heggestad (Stony Brook U)
  • Emily Kilcer (U Albany)
  • Donna Langille (UBC Okanagan)
  • Luiza Meira (UFRGS)
  • Katherine Morrissey (U Arizona)
  • Leanne Olson (Western U)
  • Lindsay Parker (Columbia College)
  • Mehdy Sedaghat Payam (U Maryland)
  • Maya Sfeir (American U Beirut)
  • Lee Skallerup Bessette (Georgetown U)
  • Tyne Sumner (U Melbourne)
  • Louann Terveer (Macalester College)

This workshop also included 380 asynchronous auditors.

7. Engaging Play/Playing to Engage: Teaching and Learning through Creating Games in the College Humanities Classroom
  • Sean Smith and Jeff Lawler
  • Greg Bachar (UCR Palm Desert)
  • Mengge Cao (Princeton U)
  • Cheryl Casey (Champlain College)
  • Brian Cook (Auburn U)
  • Nathalie Cooke (McGill U)
  • Nicole Cote (Graduate Center, CUNY)
  • Jennifer Dellner (Ocean County College)
  • Mahesh Dey (VNSGU)
  • Sophia Dunn-Krahn (U Victoria)
  • Ani Grigoryan (American U Armenia)
  • Leah Henrickson (U Leeds)
  • Amanda Kenney (U Missouri – Columbia)
  • Sara Lovett (U Washington)
  • Pilar Delpino Marimon (Clark U)
  • Anne McDivitt (U Alabama)
  • Danitza Ospina (U de los Andes)
  • Ivan Fernández Peláez (U Toronto)
  • Lawrence Ramirez (U California, Riverside)
  • Shane Snyder (Georgia Tech)
  • Kara Wedekind (USF)
  • Kim Woodruff (Manhattan College)

This workshop also included 248 asynchronous auditors.

8. Regular Expressions: An Afternoon Workshop
  • John Maxwell
  • Kristen Bennett (Framingham State U)
  • Jen Berger (Champlain College)
  • Alicia Brown (Texas Christian U)
  • Vanessa Casanova (Ghent U)
  • Jim Casey (Penn State)
  • Erin Chan (Simon Fraser U)
  • Carol Chiodo (Harvard U)
  • Andrea Consalvi (U Cattolica del Sacro Cuore)
  • Lucy Hinnie (British Library)
  • Chris Jimenez (Stetson U)
  • Marziyeh Kameli (UCR)
  • Laura Lefevre (Carleton U)
  • Nathan Loewen (U Alabama)
  • Arina Melkozernova (ASU)
  • Genevieve Milliken (NYU)
  • Alexandria Morgan (U Miami)
  • Susan Paterson (U British Columbia)

This workshop also included 233 asynchronous auditors.

9. Digital Fictions, Electronic Literature, Literary Gaming
  • Astrid Ensslin and Davin Heckman, with Jason Nelson, Alex Saum, and Meanwhile Netprov (Mark Marino and Rob Wittig)
  • Samuel Adesubokan (U Victoria)
  • Bernardo Bueno (PUCRS U)
  • Melda Coskun (McMaster)
  • Genie Dallaway (Goldsmiths U London)
  • Kate Galloway (Rensselaer Polytechnic Institute)
  • Blair Goodlin (Manhattan College)
  • Tanja Grubnic (Western U)
  • Camilla Holm (Oslo Metropolitan U)
  • Reham Hosny (Minia U)
  • Laxmi Krishnan (Independent)
  • Amanda Licastro (U Pennsylvania)
  • Juliane Lopes (Pontifical Catholic U)
  • Hanne Pearce (U Alberta)
  • Gesina Phillips (U Pittsburgh)
  • Samya Roy (English and Foreign Languages U, Hyderabad)
  • Kristen Starkowski (Princeton U)
  • Erika Travis (California Baptist U)
  • Jennifer Tronti (California Baptist U)
  • Laura Veltman (California Baptist U)
  • Dhipinder Walia (Graduate Center)
  • Katelin Weidman (Independent)
  • David Wright (Douglas College)

This workshop also included 309 asynchronous auditors.

10. Supporting Positive Collaboration / Teams
  • Lynne Siemens and Ray Siemens
  • Hannah Ackermans (U Bergen)
  • Patricia Baer (U Victoria)
  • Amanda Wilson Bergado (Stanford U)
  • Joe Cera (Berkeley Law Library)
  • Abeer Naser Eddine (Lebanese U)
  • Laura Egan (U North Dakota)
  • Siba El Dallal (U Michigan-Ann Arbor)
  • Laura Estill (St Francis Xavier University)
  • Ana Maria Ferrinho (BCIT)
  • Verletta Kern (U Washington Libraries)
  • Laura Kitchings (Boston U)
  • Wendy Kurtz (UCLA)
  • Danielle Morse (Embry-Riddle Aeronautical U)
  • Miriam Moster (Graduate Center, CUNY)
  • Danelle Orange (Marquette U, Raynor Library)
  • Aaron Ottinger (Seattle U)
  • Giselle Pempedjian (Lebanese American U)
  • Becky Pratt-Sturges (Northern Arizona U)
  • Jodi Reeves Eyre (CLIR)
  • Aliya Reich (CLIR/DLF)
  • Lee Slinger (University of Toronto)
  • Olivia Staciwa (U Alberta)

This workshop also included 175 asynchronous auditors.

11. Open Access and Open Social Scholarship
  • Alyssa Arbuckle
  • Susan Adkins (Champlain College)
  • Lauren Bourdages (U Alberta)
  • Carolyn Butler Palmer (U Victoria)
  • Alicia Cappello (U Toronto)
  • Andrew Carlos (California State U, East Bay)
  • Ryan Clement (U Winnipeg)
  • Alan Colín (U Autónoma del Estado de México)
  • Lemonia Gianniri (Birkbeck College)
  • Rachel Harris (Concordia U)
  • Marlene Hartman (U Delaware)
  • Jessica Holland (American Center of Research)
  • Jerry Kirschner (Independent)
  • Maeve Nagel-Frazel (U Denver)
  • Maria Ospina (U de los Andes)
  • Liladhar Pendse (UC Berkeley)
  • Sonja Pinto (U Victoria)
  • Silvia Rivera Alfaro (Graduate Center, CUNY)
  • Jane Rose (U South Florida)
  • Rajender Singh (U Western Ontario)
  • Stacy Snyder (U Buffalo Libraries)
  • Emily Temple (Independent)

This workshop also included 298 asynchronous auditors.

12. Processing XML and TEI into What? A Free-for-all Pair of Workshops
  • Elisa Beshero-Bondar
  • Berniece Alspach (California Baptist U)
  • Katherine Bowers (U British Columbia)
  • Braxton Boyer (U Toronto)
  • Kate Holland (U Toronto)
  • Jennifer Isasi (Penn State U)
  • Janelle Jenstad (U Victoria)
  • David LeBlanc (Pennsylvania State U)
  • Lauren Liebe (Texas A&M U)
  • Nadine Löhr (Saxon Academy of Sciences)
  • Heather McAlpine (U Fraser Valley)
  • Scott Nowka (Salem State U)
  • Sinai Rusinek (Elijah Lab & Digital Humanities Program)
  • Ashlyn Stewart (U Nebraska-Lincoln)
  • Silvia Stoyanova (ASU)
  • Geoffrey Turnovsky (U Washington)
  • Elena Vasileva (U Toronto)
  • Christopher Zeichmann (Inscriptions of Israel/Palestine project)

This workshop also included 263 asynchronous auditors.

13. Project Management for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Lyndsay Bratton (Connecticut College)
  • Kate Cawthorn (U Calgary)
  • Adam Cohen (U Northern British Columbia)
  • Corinne Guimont (Virginia Tech)
  • Anna Ioanes (U St. Francis)
  • Elenora Moccia (Frohring Library, John Cabot U)
  • Shirley Moody (Penn State)
  • Felix Oke (Anchor U Lagos)
  • Ioannis Papaostolou (U Athens)
  • Tamatha Perlman (Macalester College)
  • Viviana Pezzullo (Florida Atlantic U)
  • Tanya Pobuda (Ryerson U)
  • Dalal Rahme (American U Beirut)
  • Mirta Roncagalli (U British Columbia)
  • Hani Salem (Lebanese American U)
  • Marcie Woehl (U Rochester)
  • Ting-Fai Yu (Monash U Malaysia)

This workshop also included 132 asynchronous auditors.

14. Out(side) of the Box – Online Tools for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Craig Squires

This was an audit-only workshop and included 151 asynchronous auditors.

15. Race, Social Justice and DH: Applied Theories and Methods
  • Dorothy Kim and Ángel David Nieves
  • Kayla Abner (U Delaware)
  • Christina Boyles (Michigan State U)
  • Andy Boyles Petersen (Michigan State U)
  • Tatiana Bryany (UCI)
  • Conor Casey (Labor Archives of Washington, U Washington Libraries Special Collections)
  • Holly Croft (Georgia College)
  • Denise Hattwig (U Washington Libraries / U Washington Bothell)
  • Sara Knutson (UC Berkeley)
  • Catherine Mintler (U Oklahoma)
  • Stefano Morello (The Graduate Center, CUNY)
  • Kristin Moriah (Queen’s U)
  • Mary Okin (SJSU)
  • Molly Olney-Zide (U Delaware)
  • Joshua Ortiz (U Texas at Austin)
  • Antonio Rojas (BBAW)
  • Adelina Tratarou (U Miami)
  • Karina Vado (Penn State U, Abington)
  • Helene Williams (U Washington)
  • Claire Williams (U British Columbia)
  • Laura Wilson (Fisk U)
  • Lydia Zvyagintseva (U Alberta)
16. Spatial DH: Unsettling Cultural Territories Online
    • Cecily Raynor and Vanessa Ceia

This workshop has been cancelled. Please look for this course in the future!

17. Social Annotation in Humanities Teaching and Research
  • Jeremy Dean and Remi Kalir
  • Nicole Aljoe (Northeastern U)
  • Peter Binkley (U Alberta Libraries)
  • Paula Curtis (Yale U)
  • Engin Gokcek (U California Riverside)
  • Madison Heslop (U Washington)
  • Ayushi Khemka (Jawaharlal Nehru U)
  • Alevtina Lapiy (Ryerson U)
  • Erika Loic (Florida State U)
  • Jess Ludwig (Gale)
  • Jill Martiniuk (U South Florida)
  • Anna Nacher (Jagiellonian U)
  • Emily Norton (USF St. Petersburg)
  • Katarzyna Ostalska (U Lodz)
  • Courtney Paddick (Bloomsburg U)
  • Marta Samokishyn (Saint Paul Uy)
  • Elizabeth Shand (UNC-Chapel Hill)
  • Jen Shook (Penn State)
  • Michael Sinatra (U Montréal)
  • Camilla Spaliviero (Ca’ Foscari U Venice)
  • Mark Szarko (MIT)
  • J Caroline Toy (Champlain College)
  • Nicole Viglini (UC Berkeley)
18. Linked Open Data and the Semantic Web
  • James Smith
  • Kelly Cubbon (Simon Fraser U – MPub programme)
  • Colleen Farry (U Scranton)
  • Gustavo Fernandez Riva (Heidelberg U)
  • Shai Gordin (Ariel U)
  • Alexander Huber (Independent)
  • Sarah Ketchley (U Washington)
  • Savannah Li (U Toronto)
  • Suzanne Moody (McGill U / Flinders U)
  • Paige Morgan (U Delaware)
  • Yelda Nasifoglu (Independent)
  • Christopher Ohge (U London)
  • Jamel Ostwald (Eastern Connecticut State U)
  • Katelin Parsons (Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies)
  • Matt Saba (MIT Libraries, Aga Khan Documentation Center)
  • Amanda Watson (New York U Libraries)
  • Nicola Wilson (U Reading)
  • Caroline Winter (ETCL)
19. Retro Machines & Media
  • Dene Grigar and John Durno
  • Haniyeh Barahouie Pasandi (U Maryland)
  • Travis Bartley (CUNY)
  • Katherine Bundy (McGill U)
  • Filipa Calado (Graduate Center, CUNY)
  • JI YEON CHOI (Dankook U)
  • Kaylen Dwyer (U Kansas)
  • Kimberly Gianfrancesco (Vassar College)
  • Michael Gomez (Texas Christian U)
  • Verónica Gómez (IIBICRIT-SECRIT / CONICET)
  • Daniel Gorman (U Rochester)
  • Elizabeth-Anne Johnson (U Calgary)
  • Surojit Kayal (U California, Santa Barbara)
  • Jin Sol Kim (U Waterloo)
  • Kavita Kulkarni (Princeton U Center for Digital Humanities)
  • Camilo Martinez (U de los Andes)
  • Robert Miessler (Gettysburg College)
  • Jessica Otis (George Mason U)
  • Manlio Perugini (John Cabot U)
  • Mario Sanchez Gumiel (U Michigan-Ann Arbor)
  • Nicole Scalessa (Vassar College)
  • Elizaveta Shikhova (ITMO U)
  • Alex Wermer-Colan (Temple U)
20. Natural Language Processing with Python and the Natural Language ToolKit
  • Aaron Mauro
  • Maeve Adams (Manhattan College)
  • Jie Chen (U Wisconsin – Milwaukee)
  • Agustín Cosovschi (U Paris Nanterre)
  • John Decker (Pratt Institute)
  • Erica Hayes (Villanova U)
  • Chelsea Kern (UCLA)
  • Lulu Liu (U Waterloo)
  • Catherine McGowan (Rutgers U)
  • Doug Oetter (Georgia College)
  • Curt Rode (TCU)
  • Matthew Semanoff (U Montana)
  • Ravinder Singh (Jawaharlal Nehru U)
  • Hale Sirin (Johns Hopkins U)
  • Richard Snyder (Washington State U Vancouver)
  • Patrick Sweeney (Graduate Center, CUNY)
  • Anna Toledano (Stanford U)
  • Sheryl Williams (Graduate Center, CUNY)
21. Introduction to Linked Open Data: An Introduction to LINCS
  • Susan Brown and Kim Martin
  • Caterina Agostini (Rutgers U)
  • Sajedah Alzuheiri (Doha Institute for Graduate Studies)
  • Robin Bergart (U Guelph)
  • Sayan Bhattacharyya (Singapore U Technology & Design)
  • Ching-In Chen (U Washington Bothell)
  • Laura Chilla (Independent)
  • Duygu Ergun (U Michigan)
  • Chad Michael Eyer (U West Florida)
  • Omnia Fathallah (Bibliotheca Alexandrina, Egypt)
  • Arjun Ghosh (Indian Institute of Technology Delhi)
  • Alexandra Gorokhova (Kuban State U)
  • Heather Hill (Fordham U)
  • Youngmin Kim (Dongguk U/KADH)
  • Renan Leite (U Washington)
  • Keahiahi Long (U Hawaii)
  • Megan Macken (Oklahoma State U)
  • Paul Jason Perez (U Philippines School of Library and Information Studies)
  • Ingrid Reiche (U Calgary)
  • Crystal Safadi (U Southampton)
  • Helis Sikk (Brown U)
  • Gina Solares (U San Francisco)
  • Sarah Zhang (Simon Fraser U)

This workshop also included 228 asynchronous auditors.

22. A Digital Adventure: Introducing advanced technologies and supports available through the Compute Canada Federation

This workshop and its registrants have been combined with Workshop 39 as “A Digital Adventure: Introducing Advanced Technologies and Supports Available Through the Compute Canada Federation (Compute Canada HSS Series).”

23. Voyant and Spyral For Text Analysis
  • Geoffrey Rockwell and Kaylin Land
  • Sandani Yapa Abeywardena (UColombo)
  • Anne Barker (U Missouri)
  • Lauren Churilla (Saint Vincent College)
  • Amie Freeman (U South Carolina)
  • Cheryl Johnson (Denison U)
  • Jong-Keyong Kim (Texas Christian U)
  • Alexander Klein (McMaster U)
  • Yunxin Li (Stanford U)
  • Kristen Lillvis (Marshall U)
  • Leida Mae (Oregon State U)
  • Kelsey Nason (U Virginia)
  • Jaqueline Pierazzo (U Porto)
  • Bhuvaneshwari Ramaswamy (Mother Teresa Women’s U, India)
  • Nathan Rucker (Marshall U)
  • Jeremy Walker (Georgia State U)
  • Elizabeth Wawrzyniak (Marquette U)
  • Xingyun Wu (Johns Hopkins U)

This workshop also included 295 asynchronous auditors.

24. Introduction to Open Social Scholarship

This workshop and its registrants have been combined with Workshop 11: Open Access and Open Social Scholarship.

25. Cloud Applications for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Chris Geroux

This was an audit-only workshop and included 102 asynchronous auditors.

26. Introduction to Web Scraping (Compute Canada HSS Series)
  • Ekatarina Grguric, Jeremy Buhler, and Joe Melanson

This was an audit-only workshop and included 350 asynchronous auditors.

27. Introduction to Photogrammetry (Compute Canada HSS Series)
  • Katie Chapman & Tassie Gniady

This was an audit-only workshop and included 150 asynchronous auditors.

28. DH Technology Sampler
  • Markus Wust
  • Genevieve Bourjeaurd (Simon Fraser U)
  • Darlene Bakker (UAlberta)
  • Laila Ballout (Wichita State U)
  • Cassie Brownell (U Toronto-Ontario Institute for Studies in Education (OISE))
  • Patricia Clark (Westminster College)
  • Brian Cook (Auburn U)
  • Domenica Diraviam (Florida Atlantic U)
  • Erik Esckilsen (Champlain College)
  • Samia Faiz (UCR-SOM)
  • Mike Hesson (Richard C. Sullivan Public Library of Wilton Manors)
  • Katherine Jewell (Fitchburg State U)
  • Magdalena Kuczaba-Flisak (Jagiellonian U)
  • Sofia Maurette (U Maryland)
  • Mary Ann Pearson (California Baptist U)
  • Katelynn Robinson (Neosho County Community college)
  • David Sulz (U Alberta)
  • Dicle Taskin (U Michigan)

This workshop also included 284 asynchronous auditors.

29. eTextBook Publishing and Open Educational Resources on the Web and Mobile Devices
  • Olin Bjork and Inba Kehoe
  • Alyssa Arbuckle (ETCL)
  • Andrew Carlos (California State University, East Bay)
  • Joe Cera (Berkeley Law Library)
  • Alan Colín (U Autónoma del Estado de México)
  • Mary Gilstad (Yale U)
  • Alessandra Grego (John Cabot U)
  • Rachel Harris (Concordia U)
  • Melanie Hubbard (Boston College)
  • Erica Huntley (BCIT)
  • Youngmin Kim (Dongguk U/KADH)
  • Donna Langille (UBC Okanagan)
  • Lauren Liebe (Texas A&M U)
  • Samantha MacFarlane (U Victoria Libraries)
  • Danitza Ospina (U de los Andes)
  • Maria Ospina (U de los Andes)
  • Carolyn Butler Palmer (U Victoria)
  • Lindsay Parker (Columbia College)
  • Manlio Perugini (John Cabot U)
  • Viviana Pezzullo (Florida Atlantic U)
  • Riddhima Sharma (Bowling Green State U)
  • R. Aslihan Aksoy Sheridan (TED U)
  • Paizha Stoothoff (California State U Los Angeles)
  • Louann Terveer (Macalester College)

This workshop also included 192 asynchronous auditors.

30. Critical Pedagogy and Digital Praxis in the Humanities
  • Chris Friend
  • Ali Braenovich (Marshall U)
  • Cary Campbell (The Group Multimodal Research)
  • Luisa Canuto (U British Columbia)
  • Dani Dilkes (U Toronto)
  • Ayse Erek (Kadir Has U)
  • Brian Ganter (Capilano U)
  • Danielle Gilman (Georgia Institute of Technology)
  • Ani Grigoryan (American U Armenia)
  • Mary Mahoney (Trinity College)
  • Robert Miessler (Gettysburg College)
  • Marta Samokishyn (Saint Paul U)
  • Rajender Singh (U Western Ontario)
  • Camilla Spaliviero (Ca’ Foscari U Venice)
  • Karina Vado (Penn State U, Abington)
  • Helene Williams (U Washington)
  • David Wright (Douglas College)
  • Lydia Zvyagintseva (U Alberta)

This workshop also included 405 asynchronous auditors.

31. Research Creation Game Jam: Identity Politics Interventions
  • Jon Saklofske and Lai-Tze Fan
  • Kimberly Anderson (U Nevada, Reno)
  • Tina Bebbington (U Victoria)
  • Nicole Blalock (California State U, Northridge)
  • Kristina Bowers (U North Carolina Greensboro)
  • Erin Chan (Simon Fraser U)
  • Ching-In Chen (U Washington Bothell)
  • Bianca Chui (U British Columbia)
  • Melissa Cloutier (Athabasca U)
  • Jennifer Dellner (Ocean County College)
  • Pilar Delpino Marimon (Clark U)
  • Verónica Gómez (IIBICRIT-SECRIT / CONICET)
  • Leanne Johnson (Simon Fraser U)
  • Amanda Kenney (U Missouri – Columbia)
  • Rebecca Lee (San Jose State U)
  • Kristen Lillvis (Marshall U)
  • Sara Lovett (U Washington)
  • Anne McDivitt (U Alabama)
  • Ian McGlory (U Nevada, Reno)
  • Danielle Morse (Embry-Riddle Aeronautical U)
  • Miriam Moster (The Graduate Center, CUNY)
  • Jessica Tremblay (Vancouver Community College)
  • Yi Zhou (UCR)

This workshop also included 155 asynchronous auditors.

32. Queer Digital Humanities
  • Jason Boyd and Edmond Chang
  • Daniel Arbino (Nettie Lee Benson Latin American Collection, UT-Austin)
  • Filipa Calado (Graduate Center, CUNY)
  • Nicole Cote (The Graduate Center, CUNY)
  • Candace Cunningham (Florida Atlantic U)
  • Genie Dallaway (Goldsmiths U London)
  • Molly Farrell (Glasgow U)
  • Kyle Frackman (U British Columbia)
  • Jong-Keyong Kim (Texas Christian U)
  • Alexandria Morgan (U Miami)
  • Emily Norton (USF St. Petersburg)
  • Sonja Pinto (U Victoria)
  • Carrie Pirmann (Bucknell U)
  • Silvia Rivera Alfaro (The Graduate Center, CUNY)
  • Elizabeth Shand (UNC-Chapel Hill)
  • Jen Shook (Penn State)
  • Shane Snyder (Georgia Tech)
  • Tyne Sumner (U Melbourne)
  • Amanda Watson (New York U Libraries)
  • Katelin Weidman (Independent)
  • Laura Wilson (Fisk U)
  • Christopher Zeichmann (Inscriptions of Israel/Palestine project)

This workshop also included 250 asynchronous auditors.

33. Stylometry with R
  • Joanna Byszuk, Maciej Eder, and Artjoms Šeļa
  • Caterina Agostini (Rutgers U)
  • Nicole Aljoe (Northeastern U)
  • Travis Bartley (CUNY)
  • Marion Benkaiouche (The Group (multimodal research))
  • Peter Binkley (U Alberta Libraries)
  • Melanie Conroy (U Memphis)
  • Jacqueline Cordell (U Nottingham)
  • Zachary Davidson (Manhattan College)
  • Ceyda Elgul (Bogazici U)
  • Daniel Gorman (U Rochester)
  • Erica Hayes (Villanova U)
  • Chris Jimenez (Stetson U)
  • Matthew Kilbane (Cornell U)
  • Margaret Konkol (Old Dominion U)
  • Denis Lacroix (U Alberta Library)
  • Jessica Lopez (USAF Academy)
  • Michael Marse (California Baptist U)
  • Catherine McGowan (Rutgers U)
  • Aaron Ottinger (Seattle U)
  • Courtney Paddick (Bloomsburg U)
  • Ioannis Papaostolou (U Athens)
  • Katelin Parsons (Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies)
  • Dalal Rahme (American U Beirut)
  • Hani Salem (Lebanese American U)
  • Maria Sanchiz (UNIR)
  • Elizaveta Shikhova (ITMO U)
  • Patrick Sweeney (Graduate Center, CUNY)

This workshop also included 203 asynchronous auditors.

34. Workshop: Introduction to Network Analysis in the Digital Humanities
  • Jessica Otis
  • Rocio Daga (LMU)
  • Kayla Abner (U Delaware)
  • Stacey Copeland (Simon Fraser U)
  • Tiffany Gonzalez (Tulane U)
  • G Hilton (U Birmingham)
  • Chelsea Kern (UCLA)
  • Suphan Kirmizialtin (NYUAD)
  • Christopher Loughnane (Auburn U)
  • Paul Monticone (Rowan U)
  • Suzanne Moody (McGill U / Flinders U)
  • Stefano Morello (The Graduate Center, CUNY)
  • Joao Munhoz Ohara (Federal U Rio de Janeiro)
  • Courtney Nomiyama (U Washington)
  • Anna Smith (Illinois State U)
  • Gulsah Torunoglu (The Orient-Institut Istanbul)
  • Melody Viczko (Western U)

This workshop also included 418 asynchronous auditors.

35. An Open Knowledge Toolkit
  • Alyssa Arbuckle, Randa El Khatib, Luis Meneses, Caroline Winter, and Ray Siemens
  • Greg Bachar (UCR Palm Desert)
  • Lauren Bourdages (U Alberta)
  • Ji Yeon Choi (Dankook U)
  • Afua Cooper (Dalhousie U)
  • Lauren Drakopulos (UNC Chapel Hill)
  • Laura Egan (U North Dakota)
  • Siba EL Dallal (U Michigan-Ann Arbor)
  • Danielle Glassmeyer (Bradley U)
  • Engin Gokcek (U California Riverside)
  • Marlene Hartman (U Delaware)
  • Jessica Holland (American Center of Research (ACOR))
  • Kavita Kulkarni (Princeton U Center for Digital Humanities)
  • Peter Lawson (Johns Hopkins U)
  • Laura Lefevre (Carleton U)
  • Camilo Martinez (U de los Andes)
  • Aaron McKeever (Columbia U)
  • Giselle Pempedjian (Lebanese American U)
  • Shilpa Rele (Rowan U)
  • Jane Rose (U South Florida)
  • Nicole Scalessa (Vassar College)
  • Heather Sparling (Cape Breton U)
  • Preston Stone (U Miami)
  • Zafar Ullah (CUST)
  • Rebekah Walker (Rochester Institute of Technology)
  • Yongming Wang (The College of New Jersey)
  • Nicola Wilson (U Reading)
  • Lena Zlock (U Oxford)

This workshop also included 218 asynchronous auditors.

36. Meaningful Text Analysis with Word Embeddings
  • Jonathan Reeve
  • Suzanne Black (U Edinburgh)
  • Tasmin Chu (McGill U)
  • Jessica Dauterive (George Mason U)
  • Camilla Holm (OsloMet – Oslo Metropolitan U)
  • Jennifer Isasi (Penn State U)
  • Sarah Ketchley (U Washington)
  • Divya Mathur (Banaras Hindu U)
  • Adam Mazel (Union College)
  • Scott Nowka (Salem State U)
  • Christopher Ohge (U London)
  • Joshua Ortiz (U Texas at Austin)
  • Laurin Paradise (Manhattan College)
  • Federico Pianzola (U Milan-Bicocca)
  • Hale Sirin (Johns Hopkins U)
  • Richard Snyder (Washington State U Vancouver)
  • David Wrisley (NYU Abu Dhabi)
  • Mai Zaki (American U Sharjah)

This workshop also included 358 asynchronous auditors.

37. How to Blog About Your Research (A beginner-friendly workshop)
  • Alice Fleerackers
  • Amanda Wilson Bergado (Stanford U)
  • Jen Berger (Champlain College)
  • Sabeen bin Zayyad (U Calgary)
  • Mengge Cao (Princeton U)
  • Cheryl Casey (Champlain College)
  • Mahesh Dey (VNSGU)
  • Chance Gamble (Texas Christian U)
  • Katherine Gilbert (Drury U)
  • Tanja Grubnic (Western U)
  • Jill Martiniuk (U South Florida)
  • Danislady Mazorra Ruiz (U Paris Saclay)
  • Yasamin Rezaei (U Miami)
  • Andrew Schwenk (U Illinois at Urbana-Champaign)
  • Dieyun Song (U Miami)
  • Deanna Stover (Christopher Newport U)
  • Emily Temple (Independent)
  • Nicole Viglini (UC Berkeley)

This workshop also included 339 asynchronous auditors.

38. 3D Visualization for the Humanities
  • Alex Razoumov
  • Maeve Adams (Manhattan College)
  • Ehsaneddin Asgari (Independent)
  • Sherry Berghefer (Iowa State U)
  • Jie Chen (U Wisconsin – Milwaukee)
  • Marcin Cieszkiel (U Toronto)
  • Sophia Dunn-Krahn (U Victoria)
  • Lisa Elliott (Penn State Erie, The Behrend College)
  • Neha Gupta (U British Columbia, Okanagan)
  • Sara Knutson (UC Berkeley)
  • Rongqian Ma (U Pittsburgh)
  • Sarah Melton (Boston College)
  • Tanya Pobuda (Ryerson U)
  • Barbara Romero Ferron (Western U)
  • Lee Slinger (U Toronto)
  • Chris Stone (Swarthmore)
  • Kara Wedekind (USF)

This workshop also included 336 asynchronous auditors.

39. A Digital Adventure: Introducing Advanced Technologies and Supports Available Through the Compute Canada Federation (Compute Canada HSS Series)
  • Megan Meredith-Lobay and Lydia Vermeyden
  • Fatima Ahmed (Lakehead U)
  • Ana-Maria Alarcon-Jimenez (ICA, Catalan Institute of Anthropology)
  • Courtney Becks (U Illinois at Urbana-Champaign)
  • Ho Chi Eric Chow (Hong Kong Baptist U)
  • Ryan Clement (U Winnipeg)
  • Omnia Fathallah (Bibliotheca Alexandrina, Egypt)
  • Maryssa Grayer (U Victoria)
  • Ekatarina Grguric (U British Columbia)
  • Utitofon Inyang (U California, Riverside, USA)
  • Anna Ivanov (Harvard U)
  • Solmaz Kive (U Oregon)
  • Clarissa Ai Ling Lee (U Malaya)
  • Marlon Lopez (Agora)
  • James Lu (CBU)
  • Leida Mae (Oregon State U)
  • Natalia Mera Sandoval (Natalia Andrea Mera)
  • Rathika Nair (Independent)
  • Gang Pan (York U)
  • Maria Petrescu (Wilfrid Laurier U)
  • Rosario Rogel-Salazar (U Autónoma del Estado de México)
  • Ushnish Sengupta (U Toronto)
  • Johannes Sibeko (Nelson Mandela U)

This workshop also included 104 asynchronous auditors.

40. Data Management Plans for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Nick Rochlin
  • Gabriel Antunez De Mayolo Kou (Washington U St. Louis)
  • Iñaki Arrieta Baro (U Nevada, Reno)
  • Rosalind Bucy (U Nevada, Reno Libraries)
  • Lauren Churilla (Saint Vincent College)
  • Angela Dressen (I Tatti / Harvard U)
  • Corinne Guimont (Virginia Tech)
  • Shagun Gupta (American Un)
  • Nimra Ishfaq (Kinnaird College for Women)
  • Ji Young Jun (KAIST)
  • Wendy Kurtz (UCLA)
  • Wei Lee (Psu)
  • ELEONORA MOCCIA (Frohring Library, John Cabot U)
  • Wendi Sierra (Texas Christian U)
  • Eirini Stratigi (KTH)
  • André Wenzel (U Chicago)
  • Caroline Winter (ETCL)
  • Giulia Zanon (U Leeds)

This workshop also included 136 asynchronous auditors.

41. Taming the Command Line (Compute Canada HSS Series)
  • John Simpsons
  • Martha Attridge Bufton (Carleton U)
  • Kate Cawthorn (U Calgary)
  • Adam Cohen (U Northern British Columbia)
  • Maria Laura Flores Barba (Western U)
  • Elizabeth-Anne Johnson (U Calgary)
  • Jerry Kirschner (Self)
  • Emily Lapworth (U Nevada Las Vegas)
  • Nathan Loewen (U Alabama)
  • Anna Mukamal (Stanford U)
  • Jed Murr (U Washington Bothell)
  • Abeer Naser Eddine (Lebanese U)
  • Leanne Olson (Western U)
  • Lucas Olson (U Washington)
  • Haniyeh Barahouie Pasandi (U Maryland)
  • Effie Sapuridis (Western U)
  • Anna Toledano (Stanford U)
  • Alex Wermer-Colan (Temple U)

This workshop also included 131 asynchronous auditors.

42. Texts and Maps
  • Chiara Palladino and Oyvind Eide
  • Maria Jose Afanador-Llach (U de los Andes)
  • Miriam Bouzouita (Humboldt-U Berlin)
  • Melda Coskun (McMaster U)
  • Augustine Farinola (U Birmingham)
  • Blair Goodlin (Manhattan College)
  • Alexander Huber (Independent)
  • Janelle Jenstad (U Victoria)
  • Heidi Kaufman (U Oregon)
  • Helena Kim (U Delaware)
  • Nicolás Lázaro (CONICET, National University of Rosario (UNR), Catholic University of Santa Fe (UCSF))
  • Jorge Leal (UC Riverside—History Department)
  • Rachael Lee (U Oregon (Environmental Studies & English))
  • Jess Ludwig (Gale)
  • Katie Mishler (U College Dublin)
  • Doug Oetter (Georgia College)
  • Liladhar P. (Library)
  • Norman Rusin (Salve Regina U)
  • Michael Sinatra (U Montréal)
  • Adelina Tratarou (U Miami)
  • Lu Wang (Western U)
  • Elizabeth Wawrzyniak (Marquette U)
  • Di Yoong (The Graduate Center, CUNY)

This workshop also included 456 asynchronous auditors.

43. Digital Storytelling
  • John Barber, David Alonzo and Dene Grigar
  • Victoria Brodie (California Baptist U)
  • Holly Croft (Georgia College)
  • Kristen Greteman (Iowa State U)
  • Amanda Guzman (Trinity College)
  • Nora Kenworthy (U Washington – Bothell)
  • ANDREW KLOBUCAR (New Jersey Institute of Technology)
  • Lulu Liu (U Waterloo)
  • Jen Looper (Microsoft)
  • Ioanna Orphanide (NYU Abu Dhabi)
  • Hanne Pearce (U Alberta)
  • Jodi Reeves Eyre (CLIR)
  • Shannon Riley (San José State U)
  • Samya Roy (English and Foreign Languages U, Hyderabad)
  • Dale Shuger (Tulane U)
  • Lee Skallerup Bessette (Georgetown U)
  • Palak Taneja (Emory U)
  • Erika Travis (California Baptist U)
  • Jennifer Tronti (California Baptist U)
  • Laura Veltman (Cal Baptist U)
  • Claire Williams (U British Columbia)
  • Sheryl Williams (CUNY Graduate Center)
  • Kim Woodruff (Manhattan College)

This workshop also included 521 asynchronous auditors.

44. Pedagogy of the Digitally Oppressed: Anti-Colonial DH Critiques & Praxis
  • Ashley Caranto Morford, Arun Jacob, and Kush Patel
  • Susan Adkins (Champlain College)
  • Christina Boyles (Michigan State U)
  • Andy Boyles Petersen (Michigan State U)
  • Tatiana Bryany (UCI)
  • Nadine Chambers (Independent)
  • Carmen Cole (Penn State U Libraries)
  • Kelly Cubbon (Simon Fraser U)
  • Larry Eames (U Colorado – Colorado Springs)
  • Lindsey Gervais (Cengage Learning, Gale)
  • Luis González (Indiana U)
  • Lucy Hinnie (British Library)
  • Laura Horak (Carleton U)
  • Surojit Kayal (U California, Santa Barbara)
  • Ayushi Khemka (Jawaharlal Nehru U)
  • Laxmi Krishnan (Independent)
  • Amy Lee (UC Berkeley)
  • Juliane Lopes (Pontifical Catholic U)
  • Amanda Madden (Georgia Institute of Technology)
  • Agata Mergler (York)
  • Alexis Miller (Southern Boone High School)
  • Anna Nacher (Jagiellonian U)
  • Mary Okin (SJSU)
  • Antonio Rojas (BBAW)
  • Ravinder Singh (Jawaharlal Nehru U)
  • Dhipinder Walia (Graduate Center)
  • Pamela Zamora Quesada (U British Columbia)
45. Agile Project Management
  • James Smith
  • Steven Bednarski (U Waterloo)
  • Alicia Brown (Texas Christian U)
  • Alicia Cappello (U oronto)
  • Conor Casey (Labor Archives of Washington, U Washington Libraries Special Collections)
  • Felicity Dykas (U Missouri)
  • Ann Hanlon (U Wisconsin-Milwaukee)
  • Timothy Ireland (U Waterloo)
  • Emily Kilcer (U Albany)
  • Caley McCarthy (U Waterloo)
  • Arina Melkozernova (ASU)
  • Maeve Nagel-Frazel (U Denver)
  • Felix Oke (Anchor U Lagos)
  • Susan Paterson (U British Columbia)
  • Lawrence Ramirez (U California, Riverside)
  • Aliya Reich (CLIR/DLF)
  • Laurie Taylor (U Florida)
  • Marcie Woehl (U Rochester)
46. Creating a CV and Other Documentation for Digital Humanities Scholars
  • Dene Grigar
  • Muge Akbulut (Ankara Yildirim Beyazit U)
  • Giselle Aviles (Library of Congress)
  • Patricia Baer (U Victoria)
  • Kristen Bennett (Framingham State U)
  • Tanya Escudero (Tallinn U)
  • Lemonia Gianniri (Birkbeck College)
  • Michael Gomez (Texas Christian U)
  • Denise Hattwig (U Washington Libraries / U Washington Bothell)
  • Daniel Hutchinson (Belmont Abbey College)
  • Marziyeh Kameli (UCR)
  • Laraib Khan (Ryerson U)
  • Luiza Meira (UFRGS)
  • Victoria Rahbar (Stanford U)
  • Mirta Roncagalli (U British Columbia)
  • Muhammad Saeed (Forman Christian College Uy)
  • Mehdy Sedaghat Payam (U Maryland)
  • Ting-Fai Yu (Monash U Malaysia)
47. Programming for Humanists
  • Marie Burle, Lydia Vermeyden, and Grace Fishbein
  • Samuel Adesubokan (U Victoria)
  • Berniece Alspach (California Baptist U)
  • Twila Bakker (Independent)
  • Katherine Bowers (U British Columbia)
  • Braxton Boyer (U Toronto)
  • Lyndsay Bratton (Connecticut College)
  • Bernardo Bueno (PUCRS U)
  • Vanessa Casanova (Ghent U)
  • Colleen Farry (U Scranton)
  • Jon Heggestad (Stony Brook U)
  • Kate Holland (U Toronto)
  • Emily Holloway (Clark U)
  • Reham Hosny (Minia U)
  • Amanda Licastro (U Pennsylvania)
  • Nadine Löhr (Saxon Academy of Sciences)
  • Araz Markosian (American U Armenia)
  • Kirsten Painter (Independent)
  • Matthew Semanoff (U Montana)
  • Adeleigh Sexton (California Baptist U)
  • Silvia Stoyanova (ASU)
  • Melissa Swinea (CUNY)
  • Cassie Tanks (UNC Chapel Hill)
  • Elena Vasileva (U Toronto)
Institute Lectures & Discussion Auditors
  • Olivia Banner (UT Dallas, Critical Media Studies)
  • Claire Battershill (U Toronto)
  • Kathi Berens (Portland State U.)
  • Sheila Brennan (National Endowment for the Humanities)
  • Mattie Burkert (U Oregon)
  • Cody Carvel (Brown U Library)
  • Tiffany Chan (U Victoria Libraries)
  • Jiwon Choi (Texas A&M U)
  • Evan Donahue (Duke U)
  • Vincent Engelhardt (FU Berlin)
  • Tiffany Esteban (U Florida)
  • Deanna Fassett (San José State U)
  • Amanda Fierro (California Baptist U)
  • Mike Fortun (UCI)
  • Chris Friend (Kean U)
  • Renee Grant (U Wollongong)
  • Jason Groves (U Washington)
  • Dana Hansen (U Alberta)
  • Taylor Hare (Pennsylvania State U)
  • Celina Jeffery (U Ottawa)
  • gwyn johns (Penn State Special Collections Library)
  • Jana Keck (German Historical Institute Washington)
  • Seonggyu Kim (Dongguk Univ.)
  • Jessie Knoles (U Illinois Urbana-Champaign)
  • Kaylin Land (McGill U)
  • Rachel Leket-Mor (Arizona State U)
  • Allison Levy (Brown U)
  • Lisa Litterio (Bridgewater State U)
  • Lindsey MacCallum (Mount Saint Vincent U)
  • Alexandria Magat (Cultural Center of the Philippines)
  • Deborah Margolis (Michigan State U)
  • Aaron Mauro (Centre for Digital Humanities / Brock U)
  • Katherine McDonough (The Alan Turing Institute)
  • Geoff Peck (County College of Morris)
  • Maureen Pennock (British Library)
  • Bibhushana Poudyal (U Texas at El Paso)
  • Kristin Prins (Cal Poly Pomona)
  • Shabnam Rathee (Murdoch U)
  • Danielle Richards (Loyola U Chicago)
  • Shannon Riley (San José State U)
  • Martin Rith (Ritsumeikan U)
  • Stephen Robertson (George Mason U)
  • Jacqueline Salzinger (ACOR)
  • Ashley Sanders (UCLA)
  • Nishant Shah (ArtEZ U the Arts)
  • Karen Storz (Wellesley College)
  • Lauren Tilton (U Richmond)
  • Mary Ton (U Illinois Urbana-Champaign)
  • William Turkel (Western U)
  • Miriam Villazón Valbuena (U California, Riverside)
  • Amanda Visconti (U Virginia)
  • Michelle Waldispühl (U Gothenburg)
  • Yichu Wang (Carleton College)
  • Sineenat Watanavisit (National Electronics and Computer Technology Center)
  • Amanda Wentworth (SUNY Geneseo)
  • James Yeku (KU)
DHSI Auditing, Observing, and Presenting Participants

Stay tuned for this listing in future years!

DHSI@MLA

Stay tuned for this listing in future years!

DHSI@Congress

The following workshops—originally planned for DHSI@Congress—were instead rolled into DHSI 2021—Online Edition offerings:

  • Introduction to Linked Open Data (Susan Brown and Kim Martin), rolled into DHSI 2021—Online Edition as Workshop 21: Infrastructure for Linked Open Data: An Introduction to LINCS (Susan Brown and Kim Martin)
  • A Digital Adventure: Introducing advanced technologies and supports available through the ComputeCanada Federation (Lydia Vermeyden), rolled into DHSI 2021—Online Edition as Workshop 39: A Digital Adventure: Introducing Advanced Technologies and Supports Available Through the Compute Canada Federation (Compute Canada HSS Series) (Megan Meredith-Lobay and Lydia Vermeyden)
  • Voyant Spyral for Text Analysis (Geoffrey Rockwell), rolled into DHSI 2021—Online Edition as Workshop 23: Voyant and Spyral for Text Analysis (Geoffrey Rockwell and Kaylin Land)
  • Introduction to Open Social Scholarship (Alyssa Arbuckle and Randa El Khatib), rolled into DHSI 2021—Online Edition as Workshop 11: Open Access and Open Social Scholarship (Alyssa Arbuckle)
Organising Team
  • Ray Siemens (Director)
  • Leadership & Operational Team: Ray Siemens, Alyssa Arbuckle, Randa El Khatib, Luis Meneses, Jannaya Friggstad Jensen, Tim Sobie, Talya Jesperson, Jesse Thomas Kern, Alan Colín Arce, Ansh Thayil, and Derek Siemens
  • Caroline Winter & Arun Jacob (Event Directors, DHSI Conference and Colloquium)
  • Luis Meneses (Event Director, Open Digital Collaborative Project Preservation in the Humanities)
  • Laura Estill & Ray Siemens (Event Directors, Open/Social/Digital Humanities Pedagogy, Training, and Mentorship)
  • Lynne Siemens (Event Director, Project Management in the Humanities)
  • Lisa Goddard, Shahira Khair, and James Doiron (Event Directors, Research Data Management for Digitally-Curious Humanists)
  • David Wrisley & Kasra Ghorbaninejad (Event Directors, Right to Left (RTL))
  • Chris Tănăsescu (Event Director, #GraphPoem by MARGENTO)
  • Directorial Group: Ray Siemens, Alyssa Arbuckle, Randa El Khatib, Lindsey Seatter, Constance Crompton, Laura Estill, Diane Jakacki, Jason Boyd, Ángel David Nieves
  • International Advisory Board: Paul Arthur, Elisabeth Burr, Angela Courtney, James Cummings, Julia Flanders, David Gaertner, Jennifer Guiliano, Najla Jarkas, John Maxwell, Aaron Mauro, Padmini Ray Murray, Roopika Risam, Masahiro Shimoda, Harold Short, Ray Siemens, Janet Thomas Oppedisano
  • With additional support from UVic Audio Visual and Media Services

2022

NOTE: This archive lists those registered for DHSI 2022 — Online Edition activities, as well as keynotes, presenters, organizers, instructors, and others involved in DHSI 2022 and related activities.

Invited Institute Lecturers
  • Deanna Reder (Simon Fraser U)
  • Leslie Chan (UTSC)
  • Nastasia Herold (U Leipzig)
  • Thérèse Ottawa (Atikamekw First Nation)
  • Élika Ortega Guzmán (U Colorado, Boulder)
  • Rachel Hendery (Western Sydney U)
DHSI Conference and Colloquium Speakers
  • Organized by Caroline Winter
  • Caterina Agostini (Rutgers U)
  • James Ascher (U Virginia)
  • Trish Baer (UVic)
  • Peter Binkley (U Alberta Library)
  • Grace Campagna (Fordham U)
  • Angeliki Chrysanthi
  • Hugh Craig (U Newcastle, Australia)
  • Sage Dunn-Krahn (UVic)
  • Ceyda Elgul (Boğaziçi U)
  • Sonia Emilia Mihai (U Bucharest)
  • Lorenzo Gori (Independent)
  • Arun Jacob (U Toronto)
  • Janelle Jenstad (UVic)
  • Margaret K. Smith (Southern Illinois U, Edwardsville)
  • Jeffrey Lawler (California State U, Long Beach)
  • Alexandra Malouta (U Aegean)
  • Bailey McAlister (Georgia State U)
  • Kim McLean-Fiander (UVic)
  • Arina Melkozernova (Arizona State U)
  • John N. Wall (NC State U)
  • Saba Pakdel (UVic)
  • Manushri Pandya (North Carolina State U)
  • Bill Pascoe (U Newcastle)
  • Chiara Petrucci (U di Firenze)
  • Sean Smith (California State U, Long Beach)
  • Mary Tuttle (Binghamton U)
  • Martina Vodola (Catholic U of the Sacred Heart)
  • Suzanne W. Churchill (Davidson College)
  • Robert W. Williams (Bennett College)
  • Nikolaus Wasmoen (U Buffalo)
  • Elizabeth Zak (U Iowa)
  • Aleksandra Zuzanna Leniarska (U Warsaw)

This offering also included 448 registrants.

Project Management in the Humanities Speakers
  • Organized by Lynne Siemens
  • Lloyd Alimboyao Sy (U Virginia)
  • Samantha Arpas (U Toronto, Mississauga)
  • Elena de la Varga Kramer (U Cologne)
  • Richard Dean Snyder (U Washington)
  • Hanwen Dong (U Idaho)
  • Maciej Eder (Institute of Polish Language, IJP PAN)
  • Oyvind Eide (U Cologne)
  • Elizabeth Grumbach (Arizona State U)
  • Graham Jensen (U Victoria)
  • Teresa Lobalsamo (U Toronto, Mississauga)
  • Lisanne M. van Rossum (Huygens Institute for the History of the Netherlands, KNAW)
  • Rennie Mapp (U Virginia)
  • Erica O’Neil (Arizona State U)
  • Danielle Richards (Loyola U)
  • Charlotte Schallie (U Victoria)
  • Corey Schmidt (U Georgia)
  • Dellannia Segreti (U Toronto, Mississauga)
  • Lynne Siemens (U Victoria)
  • Suzanne W. Churchill (Davidson College)
  • Dannie Wynans (Fisk U)

This offering also included 473 registrants.

Open Digital Collaborative Project Preservation in the Humanities Speakers
  • Organized by Luis Meneses
  • Mindy Cohoon (U Washington)
  • Orchida Fayez (Prince Sultan U)
  • Cara Krmpotich (U Toronto)
  • N.A. Mansour (Princeton U)
  • Hannah McGregor (Simon Fraser U)
  • Jasmine Soliman (NYU Abu Dhabi)
  • Drew VandeCreek (Northern Illinois U)

This offering also included 417 registrants.

Open/Social/Digital Humanities Pedagogy, Training, and Mentorship Speakers
  • Organized by Organized by Laura Estill, Ray Siemens, and Constance Crompton
  • Ryan Anningson (Queen’s U)
  • Geremy Carnes (Lindenwood U)
  • Alan Colin-Arce (Universidad Autónoma del Estado de México)
  • Cindy Conaway (SUNY Empire State College)
  • Karin Dalziel (U Nebraska Lincoln)
  • Jessica DeSpain (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Sophie Elise Compton (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Daniel Flaum (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Marie France Guénette (Université Laval)
  • Dinara Gagarina (HSE U)
  • Sally Hadden (Western Michigan U)
  • Kristine Hildebrandt (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Johanna Hussey (Brown U)
  • Iliana Ismakaeva (HSE U)
  • Margaret K. Smith (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Hope Krisko (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Kristen Lillvis (St. Catherine U)
  • Olivia M. Wikle (U Idaho)
  • Amanda Madden (George Mason U)
  • Etta Madden (Missouri State U)
  • Nicola Marae Allain (SUNY Empire State College)
  • Megan Perram (U Alberta)
  • Evan Peter Williamson (U Idaho)
  • Jaydon Polischuk (U Victoria)
  • Emily Rau (U Nebraska Lincoln)
  • Cecily Raynor (McGill U)
  • Rosario Rogel-Salazar (Universidad Autónoma del Estado de México)
  • Brian Rosenblum (U Kansas)
  • Walter Scholger (Universität Graz)
  • Susan Schriebman (Universiteit Maastricht)
  • Deanna Stover (Christopher Newport U)
  • Setsuko Yokoyama (Singapore U Technology and Design)

This offering also included 428 registrants.

#GraphPoem epoetry event
  • Organized by Chris Tanasescu

This offering also included 261 registrants.

Launching a Digital Commons for the Humanities and Social Sciences
  • Organized by Graham Jensen
  • Alyssa Arbuckle (U Victoria)
  • Bea Glickman (Simon Fraser U)
  • Kim Martin (U Guelph)
  • John Maxwell (Simon Fraser U)
  • Ray Siemens (U Victoria)

This offering also included 362 registrants.

1. DH Technology Sampler
  • Markus Wust
  • Jolene Armstrong (Athabasca U)
  • Maile Arvin (U Utah)
  • Rachael Bradshaw (U British Columbia)
  • Zan Cammack (Utah Valley U)
  • Catherine Downey (Georgia Gwinnett College Kaufman Library)
  • Daniel Kotin (Washington State U Vancouver)
  • Brian Maass (U Nebraska Medical Center)
  • Camilo Malagon (Ithaca College)
  • Chad Noyes (UC Santa Cruz)
  • Gang Pan (York U)
  • Sean Perrone (Saint Anselm College)
  • Danielle Taschereau Mamers (Critical Digital Humanities Initiative)
  • Bruno Rafael Véras de Morais e Silva (York U)
  • Yi Wang (UVic)
  • Jacqueline Wylde (Independent)
  • Yi Zhu (McMaster U)

This offering also included 180 asynchronous auditors.

2. Introduction to Spatial Approaches for Literary Studies
  • Randa El Khatib and David Joseph Wrisley
  • Sanjukta Banerjee (York U)
  • Brian Bockelman (Ripon College)
  • Tenille Brown (Lakehead U)
  • Janet Cho (Texas A&M U)
  • Maria Doyle (U West Georgia)
  • Summer Hamilton (Penn State U)
  • Utitofon Inyang (U California, Riverside)
  • Katherine Knowles (Michigan State U)
  • Dez Miller (Emory U)
  • Tiffany Miller (Colby College)
  • Doug Oetter (Georgia College)

This offering also included 198 asynchronous auditors.

3. Race, Social Justice and DH: Applied Theories and Methods
  • Dorothy Kim and Angel David Nieves
  • Maral Aguilera-Moradipour (Critical Digital Humanities Institute (U Toronto Scarborough))
  • Elena Benelli (Concordia U)
  • Bartholomew Brinkman (Framingham State U)
  • Elisa Cogbill-Seiders (United States Air Force Academy)
  • Jennifer Golightly (Colorado College)
  • Sophia Han (SFU)
  • Lucy Hinnie (British Library)
  • Laura Horak (Carleton U)
  • Marcela Isuster (McGill U)
  • Roberta Kilkenny (Hunter College)
  • Ashik Mahmud (U Louisiana at Lafayette)
  • Hipatia Medina-Agreda (U Kansas)
  • Suzanne Moody (Flinders U)
  • Jane Nichols (Oregon State U)
  • Tarika Sankar (U Miami)
  • Miriam Sappington (U Hawai`i at Mānoa)
  • Carly Schnitzler (UNC-Chapel Hill)
  • Ushnish Sengupta (U Toronto)
  • Francena Turner (Maryland Institute for Technology in the Humanities)
  • Sarah Wampler (National Museum of the American Indian)
  • Cory Young (U Nebraska-Lincoln)

This offering also included 188 asynchronous auditors.

4. Open Access and Open Social Scholarship
  • Alyssa Arbuckle

This offering included 151 asynchronous auditors.

5. DH for Chairs and Deans
  • Harold Short, Ray Siemens, John Unsworth, and Bethany Nowviskie
  • Dinara Gagarina (HSE U)
  • Susan Hangen (Ramapo College)
  • Bethany Nowviskie (James Madison U)
  • Beverley Rilett (Auburn U)
  • Matthew Semanoff (U Montana)
  • Karis Shearer (UBC (Okanagan campus))
  • Harold Short (King’s College London)

This offering also included 62 asynchronous auditors.

6. Supporting Positive Collaboration / Teams
  • Lynne Siemens and Ray Siemens
  • Bradley Clements (U Toronto)
  • Emily Cox (North Carolina State U Libraries)
  • John Knox (U North Carolina Wilmington)

This offering also included 106 asynchronous auditors.

7. Modeling Texts and Maps with Semantic Annotation
  • Chiara Palladino and Shai Gordin
  • Carolina Almenara-Meis (U Toronto)
  • Areej AlQowaifly (Suny at Binghamton)
  • Artemis Archontogeorgi (Democritus U Thrace)
  • Katherine Brown (Albright College)
  • Uésio Jeremias da Gama Santos (Western U)
  • Daniele Ferreira da Silva (U Eastern Finland)
  • Fior Garcia-Lara (U Texas at El Paso)
  • Danielle Glassmeyer (Bradley U)
  • Christine Homuth (McMaster U Library)
  • Alex Jreisat (U Michigan)
  • Solmaz Khodaeifaal (Simon Fraser U)
  • Sarah Kovacic (Denison U)
  • Brady Schuh (Harvard Divinity School)
  • Pelin Senel (NYU)
  • Michael Soriano (U Miami)

This offering also included 190 asynchronous auditors.

8. Digital Storytelling
  • John Barber, John G. McDaid, and Richard Snyder
  • Greg Bachar (U.C. Riverside Palm Desert)
  • Suze Berkhout (U Toronto)
  • Sarah Calise (Nashville Queer History)
  • Lauren Churilla (Carnegie Mellon)
  • Rachel Dixon (The Graduate Center, CUNY)
  • Heather Flyte (Lehigh Uerstiy)
  • Orchida Ismail (Prince Sultan U)
  • Laxmi Krishnan (Independent)
  • John McDaid (Roger Williams U)
  • Tiffany Miller (Colby College)
  • Marieve Page (Simon Fraser U)
  • Samya Roy (IIT Jodhpur)
  • Evie Ruddy (Transgender Media Lab, Carleton U)
  • Dongwook Song (SFU)
  • Deanna Stover (Christopher Newport U)
  • Stella Wisdom (British Library)

This offering also included 255 asynchronous auditors.

9. Critical Pedagogy and Digital Praxis in the Humanities
  • Chris Friend
  • Giorgia Andreolli (U Verona)
  • Yi Wei Chew (Singapore U Social Sciences)
  • Melinda Cohoon (U Washington)
  • Emily Coolidge Toker (Harvard Library)
  • Lily Crandall-Oral (U British Columbia)
  • Jennifer Dellner (Ocean County College)
  • Chris Friend (Kean U)
  • Daria Hafner (Wellesley College)
  • Joseph Hansen (Independent)
  • Denise Hattwig (U Washington Libraries)
  • Adeel Khalid (Forman Christian College (A Chartered U))
  • Nanditha Krishna (Amrita Vishwa Vidyapeetham)
  • Seth Lee (Slippery Rock U)
  • Divya Mathur (Department of English, Banaras Hindu U)
  • Aidan Moir (Wilfrid Laurier U)
  • Edudzi Sallah (Texas A&M U)
  • Marta Samokishyn (Saint Paul U)
  • Ray Siemens (ETCL / U Victoria)
  • Palak Taneja (College of the Atlantic)
  • Mahshid Tavallai (Queen’s U)
  • Leah Wiener (Simon Fraser U)
10. Conceptualising and Creating a Digital Edition
  • Jennifer Stertzer, Cathy Hajo, and Erica Cavanaugh
  • Hind Alessa (Independent)
  • David Amelang (Uersidad Autónoma de Madrid)
  • Jennifer Anderson (Global Affairs Canada, Historical Section)
  • Jessica Bandel (NC Office of Archives and History)
  • Geremy Carnes (Lindenwood U)
  • Cathy Corder (U Texas at Arlington)
  • Catherine Gower (Nottingham Trent U)
  • Sally Hadden (Western Michigan U)
  • Allison Harris (U North Carolina Wilmington)
  • Katie Hatton (North Carolina Historical Research and Publications Office)
  • Lisa Hermsen (Rochester Institute of Technology)
  • Elizabeth Hopwood (Loyola U Chicago)
  • Graham Jensen (Electronic Textual Cultures Lab, U Victoria)
  • Haley Laurila (Wayne State U)
  • Sylvia Meyer (LNU)
  • Yelda Nasifoglu (U Oxford)
  • Danielle Richards (Loyola U Chicago)
  • Veronique Rousseau (Brock U)
  • Bruno Véras (York U)
  • Robert Williams (Bennett College)

This offering also included 172 asynchronous auditors.

11. Retro Machines & Media
  • Dene Grigar, John Durno, and John Fink
  • Cormac Donnelly (U Glasgow)
  • John Fink (McMaster U)
  • Nicole Gray (U Nebraska Lincoln Libraries)
  • Ted Lee (U British Columbia)
  • Anne Ladyem McDivitt (U Alabama)
  • Paula Nunez de Villavicencio (U Toronto)
  • Andy Pederson (U Nebraska Lincoln Libraries)
  • Elena Spadini (U Basel)
  • Greg Tunink (U Nebraska Lincoln Libraries)

This offering also included 108 asynchronous auditors.

12. Pedagogy of the Digitally Oppressed: Anti-Colonial DH Critiques & Praxis
  • Ashley Caranto Morford, Arun Jacob, and Kush Patel
  • Ryan Anningson (Queen’s U)
  • CM Anonuevo (U Northern British Columbia)
  • Skyler Bean (Center for Maghrib Studies, Arizona State U)
  • Kathryn Blizzard (Center for Digital Editing at the U Virginia)
  • Kate Cawthorn (U Calgary)
  • Genevia Chamblee-Smith (North Carolina Central U)
  • Sagnika Chanda (Georgia Institute of Technology)
  • Nicole Crotchett (Independent)
  • Palak Dudani (Independent)
  • Beatriz Grigsby-Larson (ETCL)
  • Kristine Hildebrandt (SIU Edwardsville)
  • Heather Hill (Fordham U)
  • Nazua Idris (Washington State U)
  • Abhilasha Jain (Jawaharlal Nehru U)
  • Gauri Jhangiani (U Virginia)
  • Ateeka Khan (McMaster U)
  • Claire Lavarreda (Northeastern U)
  • Chensi Li (Mitacs)
  • Lucia Lorenzi (Independent Scholar)
  • Leida (LK) Mae (Oregon State U)
  • Frances McNeal (Oklahoma State U)
  • Victoria Munoz (City U New York Hostos Community College)
  • Raphaela Pavlakos (McMaster U)
  • Rolando Rodriguez (U North Carolina – Chapel Hill)
  • Stephanie Surach (UW-Milwaukee)
  • Laura Wilson (CLIR)
13. Critical Making as Scholarship with P5.JS and Tracery
  • Jason Helms and Anastasia Salter
  • Nathan Diena (U Toronto)
  • Jason Helms (TCU)
  • Tina Leard (U Calgary)
  • Michael Lithgow (Athabasca U)
  • T. J. McLemore (U Colorado / Romantic Circles)
  • Shanmugapriya Shanmugapriya (U Toronto)
  • Margaret Smith (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Jessica Tremblay (Vancouver Community College)
  • Doris Wesley (NCSU)

This offering also included 106 asynchronous auditors.

14. Engaging Play/Playing to Engage: Teaching and Learning through Creating Games in the College Humanities Classroom
  • Sean Smith and Jeff Lawler
  • Alexander Alderman (Kenyon College)
  • Sharon Alker (Whitman College)
  • Andrew Anderson (Howard U)
  • Brianna Anderson (U Florida)
  • Jon Breitenbucher (The College of Wooster)
  • Felicia Cosey (Jackson State U)
  • Romain Delaville (San Diego State U)
  • Tiffany Esteban (U Florida)
  • Paul Gooding (U Glasgow)
  • C. R. Grimmer (The Walter Chapin Simpson Center for the Humanities)
  • Jillian Husband (U Toronto)
  • Christine Iannicelli (Ursinus College)
  • Jim Jewell (North Seattle College)
  • Shayce Johnston (U Florida)
  • Lucinda Johnston (U Alberta)
  • Shahdah Mahhouk (McMaster U)
  • Divya Mathur (Independent)
  • Nadia Muhe (U Toronto)
  • Andie Silva (York College/CUNY)
  • Jacquelyn Sundberg (McGill U)
  • Linda Troost (Washington & Jefferson College)

This offering also included 131 asynchronous auditors.

15. Digital Publishing for DH: Strategies, Tools & Workflows
  • Will Luers and Lai-Tze Fan
  • Jennifer Ashmore (U Victoria)
  • Ana Brulé (SpokenWeb)
  • Henry Coburn (UCSB)
  • Donna Devlin (U Nebraska-Lincoln)
  • Oyindamola Esho (Digital Research Alliance of Canada)
  • Shanna Hart (Kenyon College)
  • Holly Hoffmann (Calgary Public Library)
  • Dorothee Leesing (UBC)
  • Hongyue LI (U Macau)
  • Veronica Litt (McMaster U)
  • Jaclyn Marcus (Toronto Metropolitan U)
  • Scott Nowka (Salem State U)
  • Cynthia Orozco (UCLA)
  • Ioannis Papapostolou (National & Kapodestrian U Athens)
  • Ando Rasolofo (Purchase College)
  • Joshua Reinier (Oberlin College)
  • Amanda Riddles (Uersité de Montréal)
  • Paul Spence (King’s College London)
  • Lily Su (U Glasgow)
  • Karenza Sutton (U Ottawa)
  • Ardyn Tennyson (U Roehampton London)

This offering also included 200 asynchronous auditors.

16. Open Knowledge: Possibilities and Responsibilities
  • Nastasia Herold
  • Joseph Faulk (Champlain College)
  • Miranda Leibel (Carleton U)
  • Minglu Wang (York U)

This offering also included 140 asynchronous auditors.

17. Introduction to Network Analysis in the Digital Humanities
  • Jessica Otis
  • Giorgio Busi Rizzi (Uersiteit Gent)
  • Tarryn Chun (U Notre Dame, Department of Film, Television and Theatre)
  • Laura Hernández Lorenzo (Uersidad de Sevilla)
  • Carrie Hill (Auburn U)
  • Surojit Kayal (U California, Santa Barbara)
  • Thomas Larkin (U Bristol)
  • Katie Mishler (U College Dublin)
  • Katelin Parsons (Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies)
  • Beth Platte (Reed College)
  • Yasamin Rezaei (U Miami)
  • Jeremy Sarachan (St. John Fisher College)
  • Esther Solé i Martí (Uersitat de Lleida)
  • Silvia Stoyanova (ASU)
  • Lindsay Van Tine (Independent)
  • Doris Wilson (U the Philippines Baguio)

This offering also included 215 asynchronous auditors.

18. Intro to Digital Approaches to Music Research
  • Timothy Duguid
  • Victoria Clark (RIPM)
  • Risa de Rege (U Toronto)
  • Alessandra Ignesti (KU Leuven)
  • Eric Johns (U California, Riverside)
  • Richard Kennel (Arizona State U)
  • Hongyue Li (Faculty of Arts and Humanities ,U Macau)
  • Annie Liu (U Oregon)
  • Samantha McEwan (McMaster U)
  • Adriana Merenda (NYU)
  • Debra Nakos (U Maryland)
  • Daniel Page (Independent)
  • Elizabeth Phillips (McMaster U)
  • Miranda Sousa (U Pittsburgh)

This offering also included 85 asynchronous auditors.

19. Programming for Humanists
  • Grace Fishbein, Lydia Vermeyden, and Marie-Helene Burle
  • Kimberly Anderson (U Nevada, Reno)
  • Emily Armour (College of Wooster)
  • Meera B (VIT)
  • Meenu B (VIT)
  • Vanessa Barcelos da Silva (U Miami)
  • Abhipsa Chakraborty (U at Buffalo SUNY)
  • Amna Cheema (Institute of English Studies, U the Punjab, Pakistan)
  • Angela Dressen (Harvard U / I Tatti)
  • Katie Ireland Kuiper (U Georgia)
  • Sushant Kishore (VIT Vellore)
  • Cassandra Kist (U Glasgow)
  • Kevin Malton (McMaster U)
  • Kaci Nash (U Nebraska Lincoln Libraries)
  • Danelle Orange (Marquette U, Raynor Library)
  • Joshua Ortiz (U Tennessee)
  • Haniyeh Pasandi (UMBC)
  • Christy Regenhardt (George Washington U)
  • Effie Sapuridis (Western U)
  • Bettina Schnell (Uersidad Pontifica Comillas)
  • Yisheng Tang (UC Berkeley)
  • Kathryn Waring (McMaster U)
  • Madeleine Wieand (Tulane U)
  • Dannie Wynans (Fisk U)

This offering also included 221 asynchronous auditors.

20. Stylometry with R
  • Joanna Byszuk, Maciej Eder, and Artjoms Šeļa
  • Shamaila Anjum (U Toronto)
  • Claudia Carroll (U Notre Dame)
  • Brianne Christensen (U British Columbia)
  • Jevic Anjin Cruel (U the Philippines Baguio)
  • Tamara Dzolic (Denison U)
  • Augustine Farinola (U Birmingham)
  • Courtney Hoffman (Georgia Institute of Technology)
  • Olena Jansson (Uppsala U)
  • Wendy Kurtz (UCLA)
  • Yan Lai (Leiden U)
  • Rocío Méndez (Uersidad de Buenos Aires)
  • Emrah Peksoy (Kahramanmaras Istiklal U)
  • Frank Proctor (Denison U)
  • Gian Duri Rominger (Princeton U)
  • Natalie Rothman (U Toronto)
  • Nicola Torch (U Stirling)
  • Mary Tuttle (Binghamton U)
  • Fauve Vandenberghe (Ghent U)
  • Juven Nino Villacastin (U the Philippines Mindanao)
  • Shiyi Zhu (The U Hong Kong)

This offering also included 124 asynchronous auditors.

21. Surveillance and the Critical Digital Humanities
  • Christina Boyles and Andy Boyles Peterson
  • Alexandra Chiasson (Louisiana State U)
  • Maria del Pilar Delpino Marimon (Clark U)
  • Jess Dillard-Wright (U Massachusetts Amherst)
  • Devin Johnson (McMaster U)
  • Jesse Mixson (U Florida)
  • Kush Patel (Srishti Manipal Institute of Art, Design, and Technology, Manipal Academy of Higher Education)
  • Anabelle Ragsag (McMaster U)
  • Claire Valderama-Wallace (CSU East Bay)
  • Friederike Windel (CUNY The Graduate Center)
  • Lydia Zvyagintseva (U Alberta Library)

This offering also included 133 asynchronous auditors.

22. Natural Language Processing with Python and the Natural Language ToolKit
  • Aaron Mauro
  • Deena Abulfottouh (McMaster U)
  • Elizabeth Duchovni (Fordham U)
  • Martin Eve (Birkbeck, U London)
  • Hilary Havens (U Tennessee)
  • Sarah Ketchley (U Washington/Gale)
  • Jonas Kjøller-Rasmussen (U Copenhagen)
  • Angela Montez (Oregon State U)
  • Jessica Nash (U Ottawa)
  • Rana Osman (SOAS U London)
  • Barbara Romero Ferron (Western U)
  • Priyanka Sharma (Independent Researcher)
  • Melissa Swinea (The Graduate Center)
  • Mary Ton (U Illinois)
  • Mae Velloso-Lyons (Stanford U)
  • Elizabeth Wawrzyniak (Marquette U)

This offering also included 197 asynchronous auditors.

23. Designing Digital Humanities Labs and Student Programs for Social Advocacy and Community-Engaged Research
  • Jacquelyne Thoni Howard
  • Brittany Amell (Carleton U)
  • Heidi Bohaker (U Toronto)
  • Michelle Brown (U Tennessee)
  • Deirdre Cosgrove (Independent)
  • Sonja Dolinsek (Uersität Paderborn)
  • Jennifer Griffiths (New York Institute of Technology)
  • Cynthia Heider (U Pennsylvania)
  • Rachel Hendery (Western Sydney U)
  • Portia Hopkins (Rice U)
  • Verletta Kern (U Washington Libraries)
  • Mary Mahoney (Trinity College)
  • Rennie Mapp (U Virginia-Main Campus)
  • David Norton (Normandale Community College)
  • Celeste Sharpe (Normandale Community College)
  • Jesse Thomas-Kern (ETCL)

This offering also included 148 asynchronous auditors.

24. The Post-Digital Book: Teaching Print Culture with Digital Technologies
  • Andie Silva
  • Zoe Cope (McGill U)
  • Claire Eager (The College of Wooster)
  • Nathan Ericson (Wisconsin Lutheran Seminary)
  • Kirsten Feldner (McMaster U)
  • Brian Ganter (Capilano U)
  • Kayla Harris (Marian Library, U Dayton)
  • Jamie Newhard (Washington U in St. Louis)
  • Larissa Ringham (U British Columbia Library)
  • Jessica Smith (Brock U)
  • Kristin Van Diest (National Council for Preservation Education/Chaco Culture National Historical Park)
  • Amber Walters-Molina (U Tennessee)
  • Brandee Worsham (Smithsonian Institution)

This offering also included 144 asynchronous auditors.

25. Meaningful Text Analysis with Word Embeddings
  • Jonathan Reeve
  • Maeve Adams (Manhattan College)
  • Sara Bartl (U Birmingham)
  • Caroline Brandt (Uppsala U)
  • Hyunsik Chun (U Iowa)
  • Douglas Dechow (Chapman U)
  • Jessica DeSpain (Southern Illinois U Edwardsville)
  • Camila Emidio (U Georgia)
  • Bartosz Hamarowski (Nicolaus Copernicus U)
  • Andrea Jacoby (U Michigan)
  • Jennifer Lozano (U North Carolina Wilmington)
  • Dario Negueruela del Castillo (U Zurich)
  • James O’Sullivan (U College Cork)
  • Erin Sanderman (U Alberta)
  • Oleg Sobchuk (Max Planck Institute for the Science of Human History)
  • Betty Wong (Independent)

This offering also included 195 asynchronous auditors.

26. Manuscripts as Data: A Very Brief Introduction to Digital Humanities Methods for Manuscript Studies
  • Katarzyna Anna Kapitan and N. Kıvılcım Yavuz
  • Juliette Bourdier (CofC)
  • Genevieve Bourjeaurd (SFU)
  • Anna Buck (U Wuppertal)
  • William Campbell (U Pittsburgh-Greensburgnsburg)
  • Dale Correa (The U Texas at Austin)
  • Anna de Bakker (McGill U)
  • Arazoo Ferozan (McMaster U)
  • Lea Agnes Katharina Gratzl (Bergische Uersität Wuppertal)
  • Kristin Harrell (U South Carolina)
  • Constantine Kaoukakis (U Saskatchewan)
  • Ana Mônico (Uersidade Federal do Espírito Santo)
  • Rebecca Power (Western U)
  • Yael Rice (Amherst College)
  • Claire Richie (U Miami)
  • Janna Schillinger (Bergische Uersität Wuppertal)
  • Pelin Senel (NYU)
  • Kayla Shea (U Tennessee – Knoxville)
  • Arielle VanderSchans (U Western Ontario)
  • Xin Yue Wang (U Toronto)
  • Aleyna Yavuz (Bergische Uersität Wuppertal)
  • Joanna Wenqi Zhu (The U Hong Kong)
27. Open Knowledge in Context: The Commons
  • Graham Jensen

This offering included 104 asynchronous auditors.

28. Podcast from Scratch
  • Robin Davies
  • Rachel Anderson (Grand Valley State U)
  • Sezen Bektas (McMaster U)
  • Joy Bracewell (Georgia College & State U)
  • Melda Coskun (McMaster U)
  • Hanwen Dong (U Idaho)
  • Chelsea Gibson (Binghamton U)
  • Michelle Iden (County College of Morris)
  • Kristine Kelly (Case Western Reserve Uerstiy)
  • Price Lassahn-Worrell (U South Carolina)
  • Nii Kotei Nikoi (College of Wooster)
  • Megan Perram (U Alberta)
  • Andrew Prellwitz (Ripon College)
  • Victoria Sciancalepore (Jane Addams Papers Project)
  • Bryan Shipley (U Washington Libraries)
  • Riley Wilson (U Michigan)

This offering also included 149 asynchronous auditors.

29. NLP Coding Libraries and Network Analysis for Text Corpora. With a Bonus Track: #GraphPoem Live Interactive Coding
  • Chris Tanasescu (Margento)
  • Hernan Adasme (George Mason)
  • Berniece Alspach (California Baptist U)
  • Oshrat Ayalon (Max Planck Institute for Software Systems)
  • Lillian-Yvonne Bertram (Northeastern U)
  • Sayan Bhattacharyya (Singapore U Technology and Design)
  • Kate Boyd (U South Carolina Libraries)
  • Lisa Chinn (Creighton U)
  • Amy Gay (Binghamton U)
  • Segolene Gence (U Kent)
  • Hoyeol Kim (Texas A&M U)
  • Regina Martin (Denison U)
  • Aislinn McDougall (U Utah)
  • Thomas Newhall (UCLA)
  • Laura O’Brien (Wellesley College)
  • Winnie Pérez Martínez (U Virginia)
  • Siddharth Raman (McMaster U)

This offering also included 116 asynchronous auditors.

30. An Open Knowledge Toolkit
  • Caroline Winter, Alyssa Arbuckle, Luis Meneses, Randa El Khatib, and Ray Siemens

This offering included 141 asynchronous auditors.

31. 3D Visualization for the Humanities
  • Alex Razoumov
  • Jennifer Grayburn (Union College)
  • Youngmin Kim (Dongguk U)
  • Sean Knowlton (Tulane U)
  • Matthew Monk (U Delaware)
  • Andrew Moore (U Waterloo)
  • Cesar David Ortiz Buitrago (Mitacs)
  • Roopika Risam (Salem State U)
  • Silvia Sanchez (LinnéUersitetet)
  • John Wiese (U Nebraska Lincoln Libraries)

This offering also included 161 asynchronous auditors.

32. Processing XML and TEI Into What? A Free-for-all Series of Workshops
  • Elisa Beshero-Bondar
  • Aldo Barriente (U Virginia)
  • Katherine Bowers (U British Columbia)
  • Braxton Boyer (U Toronto)
  • Claire Elder (U Glasgow)
  • Kate Holland (U Toronto)
  • Janelle Jenstad (U Victoria)
  • Elena Palazzolo (Johns Hopkins)
  • Winnie Pérez Martínez (U Virginia)
  • Elena Vasileva (U Toronto)
  • Christine Woody (Widener U)

This offering also included 120 asynchronous auditors.

33. Social Knowledge Creation / Construction
  • Ray Siemens, Alyssa Arbuckle, Gabriel Hankins, Matt Huculak, Sarah-Nelle Jackson, Graham Jensen, and Amanda Madden
  • Twila Bakker (Independent)
  • Peter Binkley (U Alberta Library)
  • Kyle Dase (U Saskatchewan)
  • Dennine Dudley (UVic)
  • Patricia Enns (Concordia U)
  • Devon Lohrasbe (U Victoria)
  • Bailey McAlister (Georgia State U)
  • Erica O’Neil (Arizona State U)
  • Mark Saccomano (Uersität Paderborn)
  • Maggie Sardino (U Victoria/ Syracuse U)
  • Catriona Schofield (Edinburgh Napier U)
  • Chinmay Sheth (McMaster U)
  • Nikolaus Wasmoen (U at Buffalo)
  • Marni Williams (Australian National U)

This offering also included 134 asynchronous auditors.

34. Linked Open Data and the Semantic Web
  • James Smith
  • Kath Burton (Routledge, Taylor & Francis)
  • William Dewey (U Nebraska Lincoln Libraries)
  • Saumya Gupta (U Delhi)
  • Filomena Lopedoto (Heinrich-Heine-U Düsseldorf)
  • Riley Marsh (Tulane)
  • Nancy Um (Binghamton U)
  • Sarah Zhang (Simon Fraser U)

This offering also included 135 asynchronous auditors.

35. Agile Project Management
  • James Smith
  • Caterina Agostini (Rutgers U)
  • Rosa Eberly (Penn State U)
  • Caitlin Palo (Simpson Center, U Washington)
  • Corey Schmidt (U Georgia)
  • Louann Terveer (Macalester College)

This offering also included 119 asynchronous auditors.

36. Queer Digital Humanities
  • Jason Boyd and Edmond Chang
  • Kalyn Coghill (Virginia Commonwealth U)
  • Emma Croll-Baehre (English and Cultural Studies)
  • Laurent Fintoni (U Bologna)
  • Hannah Gorback (U California-Irvine)
  • Brenda Gunn (UVirginia)
  • Niloofar Hooman (McMaster U)
  • Kavitha K (IIT Indore)
  • Elliott Kuecker (U Georgia)
  • Elita Laya (Claremont Graduate U)
  • Chunwei Liu (U Glasgow)
  • Clementine Oberst (McMaster)
  • Katie Peel (U North Carolina Wilmington)
  • Silvia Vong (U Toronto)
  • Yun-Pu Yang (UCLA/Theater and Performance Studies)
  • Jess Yao (U British Columbia)

This offering also included 135 asynchronous auditors.

37. Deep Learning for Humanists
  • Hoyeol Kim
  • Kate Albers (Whittier College)
  • Cameron Blevins (U Colorado Denver)
  • Elizabeth Callaway (U Utah)
  • Ruth Carpenter (Binghamton U)
  • Rowena Chodkowski (Concordia Ueristy)
  • Candace Joseph (Independent)
  • Unmil Karadkar (U Graz)
  • Andressa Maia (Brown U)
  • Alejandro Martin del Campo (Tec de Monterrey)
  • Angela Medina Verdin (U Victoria)
  • Luis Meneses (Vancouver Island U)
  • Agata Mergler (York U)
  • Adam Porter (Illinois College)
  • Montaque Reynolds (Saint Louis U)
  • Setsuko Yokoyama (Singapore U Technology and Design)
  • Reabetswe (Humanities)

This offering also included 142 asynchronous auditors.

38. Programming Lab
  • Lydia Vermeyden

This offering included 98 asynchronous auditors.

39. You Probably Already Know Machine Learning
  • Lucas Nogueira
  • Joseph Abramo (Digital Research Alliance of Canada)
  • Elizabeth Arango-Ruda (McMaster U)
  • Aniruddh Arora (McMaster U)
  • Peter Cahill (McMaster U)
  • Alan Colín Arce (Independent)
  • Sajib Ghosh (U Victoria)
  • Jennifer Hayward (College of Wooster)
  • Ava Homiar (McMaster Ueristy)
  • Elisabeth Joyce (Edinboro U)
  • Aleksandra Leniarska (U Warsaw)
  • Emilee Mathews (U Illinois at Urbana Chapaign)
  • Catherine McGowan (Rutgers U)
  • Atefeh Mohammadi (Quicktypo)
  • Joshua Ortiz (U Texas Austin)
  • Mehdy Sedaghat Payam (U Maryland)

This offering also included 157 asynchronous auditors.

40. Research Creation Game Jam: Identity Politics Interventions
  • Jon Saklofske and Lai-Tze Fan
  • Brian Cook (Auburn U)
  • Sarah-Nelle Jackson (U British Columbia)
  • Arun Jacob (U Toronto)
  • Hannah McGregor (Simon Fraser U)
  • Heather Simoneau (Lehigh U)

This offering also included 87 asynchronous auditors.

41. Creating Digital Collections with Minimal Infrastructure: Hands On with CollectionBuilder for Teaching and Exhibits
  • Devin Becker, Olivia Wikle, and Evan Williamson
  • Elissa Auerbach (Georgia College)
  • Erika Bailey (U Washington Tacoma)
  • Juliana Bermúdez Valderrama (Uersidad Nacional de Colombia)
  • Brittany Bertazon (Utah State U)
  • Katharina Bock (Queen’s U Belfast)
  • Darlene Brooks Hedstrom (Brandeis U)
  • Clarissa Chenovick (Florida Atlantic U)
  • Nickoal Eichmann-Kalwara (U Colorado Boulder)
  • Julia Gearhart (Independent)
  • Elizabeth Grumbach (Arizona State U)
  • Ayesha Hardison (U Kansas)
  • Angie Kemp (U Mary Washington)
  • Kimberly Lifton (Yale U)
  • Purdom Lindblad (Maryland Institute for Technology in the Humanities (MITH))
  • Elizaveta Makarova (Concordia U/SpokenWeb)
  • Bryon Maxey (U Toronto)
  • John McCullough (U South Carolina)
  • Aleksandra Mitiukova (Tsarskoe Selo museum and heritage site)
  • Asma Neblett (The CUNY Graduate Center)
  • Claire Schen (U at Buffalo, SUNY)
  • Riddhima Sharma (Bowling Green State U)
  • Lisa Truong (Carleton U)
  • Jinyan Wang (U Toronto)
  • Lok Man Wong (UBC)

This offering also included 147 asynchronous auditors.

42. Designing Digital Publications
  • Mary Ton and Dan Tracy
  • Suzanne Churchill (Davidson College)
  • Eric Dillon (Marshall U)
  • Olivia Hobbs (Case Western Reserve U)
  • Stephanie Merkel (Ohio Wesleyan U)
  • Shankar Paudel (U Texas at El Paso)
  • Luis Saenz (U Ariel)
  • Daniel Sondheim (Independent)
  • Caroline Waldron (U Dayton)
  • Mia Yaguchi-Chow (Fashion Studies Journal, Toronto Metropolitan U)

This offering also included 173 asynchronous auditors.

43. Using StoryMaps in Humanities Research
  • Ian Gregory, Katherine Bellamy, and Joanna Taylor
  • Jeffrey Amos (U Tennessee, Knoxville)
  • Melissa Benbow (U Delaware)
  • Debadrita Chakraborty (Cardiff U)
  • Sakshi Chanana (UPES)
  • Angela Courtney (Indiana U)
  • Tony Cui (UMD-College Park)
  • Alana de Hinojosa (UCLA)
  • Philippe Depairon (Kyoto U)
  • Duygu Ertemin (McMaster U)
  • Paula Green (George Mason U)
  • Maria Guzman (York U)
  • Kate Hoin (Wayne State U)
  • Elsieo Jacob (Howard U)
  • Katelyn Jaynes (Baylor U)
  • Erin Kurian (U Waterloo)
  • Ji-Eun Lee (Washington U in St. Louis)
  • Kasia Leousis (Auburn U)
  • Maria Palacio (Northwestern U)
  • Lisu Wang (U Leicester)
  • Jing Xu (Indiana U, Bloomington)

This offering also included 214 asynchronous auditors.

44. eTextBook Publishing and Open Educational Resources on the Web and Mobile Devices
  • Olin Bjork and Inba Kehoe
  • Calvin Cleary (Ohio Wesleyan U)
  • Jie Zhang (Western U)
45. Text Encoding Fundamentals Workshop
  • Constance Crompton and Emily Murphy
  • Cody Carvel (Brown U Library)
  • Caitlin Dickinson (U Michigan)
  • Gabrielle Eisenberg (MyNDIR)
  • Kyle Frackman (U British Columbia)
  • Henry Hernandez Atkins (Denison U)
  • Jonas Kjøller-Rasmussen (U Copenhagen)
  • Jessica Lopez (United States Air Force Academy)
  • Rebecca Meitz (U Victoria)
  • Robin Roe (Texas A&M U)
  • Debarati Sarkar (Indian Institute of Technology, Jodhpur)
  • Samantha Stephens (U Virginia)
  • Yann Vadnais (Institut d’études anciennes et médiévales (IÉAM))
  • Alia Wegner (Miami U Libraries)

This offering also included 161 asynchronous auditors.

46. Teaching the Digital Humanities: Without a Budget
  • Helen Davies and Larry Eames
  • Ann Pleiss Morris (Ripon College)
  • Daniel Romero Suarez (Vanderbilt U)
  • Curtis Maughan (U Arkansas)
  • Chelsea Gardner (Acadia U)
  • Richard Doughman (Uersidad de Ibagué)
  • Jenifer Anraku (Uersidade de São Paulo)
  • Lauren Rosenblum (Adelphi U)
  • Nina Brown (Community College of Baltimore County)
  • Aihua Zhang (Gardner-Webb U)
  • Cindy Conaway (SUNY Empire State College)
  • Sara Ann Knutson (U California, Berkeley)
  • Jennifer Bleiler (Kenyon College)
  • Jonathan Rees (Colorado State U – Pueblo)
  • Mimi Byun (U North Texas)
  • Aniruddha Mukhopadhyay (Texas A & M U-Kingsville)

This offering also included 166 asynchronous auditors.

47. Exploratory Desktop for Data Analysis and Machine Learning in the Humanities

Please look for this workshop in the future.

48. Project Management for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Megan Meredith-Lobay

This offering included 100 asynchronous auditors.

49. Out(side) of the Box – Online Tools for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Craig Squires

This offering included 96 asynchronous auditors.

50. Data Management Plans for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Nick Rochlin

This offering included 85 asynchronous auditors.

51. Cloud Applications for HSS (Compute Canada HSS Series)
  • Chris Geroux

This offering included 74 asynchronous auditors.

52. An Absolute Beginner’s Introduction to GIS and QGIS (Compute Canada HSS Series 2022)
  • Julie Faure-Lacroix

This offering included 163 asynchronous auditors.

53. Engaging in the Future of Cloud (Compute Canada HSS Series 2022)
  • Jeff Albert and Félix-Antoine Fortin

This offering included 62 asynchronous auditors.

54. Research Data Management for HSS: From Plan to Preservation, and (Almost) Everything in Between (Compute Canada HSS Series 2022)
  • Beth Knazook, Robyn Nicholson, Yvette Rancourt, Victoria Smith, Erin Clay, and Kelly Stathis

This offering included 101 asynchronous auditors.

55. Introduction to Web Scraping (Compute Canada HSS Series)
  • Ekatarina Grguric, Jeremy Buhler, and Joe Melanson

This offering included 183 asynchronous auditors.

56. Introduction to Photogrammetry (Compute Canada HSS Series)
  • Katie Chapman and Tassie Gniady

This offering included 99 asynchronous auditors.

57. Taming the Command Line (Compute Canada HSS Series)
  • John Simpson

This offering included 103 asynchronous auditors.

58. What Should I Learn and Where Can I learn it? (Compute Canada HSS Series 2022)
  • John Simpson

This offering included 129 asynchronous auditors.

59. Introduction to Linked Open Data (DHSI@Congress)
  • Susan Brown and Kim Martin

This offering included 101 asynchronous auditors.

60. A Digital Adventure: Introducing advanced technologies and supports available through the Compute Canada Federation (DHSI@Congress)
  • Susan Brown and Kim Martin

This offering included 74 asynchronous auditors.

61. Voyant Spyral For Text Analysis (DHSI@Congress)
  • Geoffrey Rockwell

This offering included 149 asynchronous auditors.

 

DHSI@MLA

Stay tuned for this listing in future years!

DHSI@Congress

The following workshops from DHSI@Congress in June 2021 were rolled into DHSI 2022—Online Edition offerings:

  • 59. Introduction to Linked Open Data (Susan Brown and Kim Martin)
  • 60. A Digital Adventure: Introducing advanced technologies and supports available through the ComputeCanada Federation (Lydia Vermeyden)
  • 61. Voyant Spyral for Text Analysis (Geoffrey Rockwell)
Organising Team
  • Co-Directors: Ray Siemens, Alyssa Arbuckle, Randa El Khatib
  • Leadership & Operational Team: Ray Siemens, Alyssa Arbuckle, Randa El Khatib, Bea Grigsby-Larson, Tim Sobie, Talya Jesperson, Jesse Thomas Kern, Sajib Ghosh, Hanh Pham, Maggie Sardino, Hilda Chan, Ansh Thayil
  • Caroline Winter (Event Director, DHSI Conference and Colloquium)
  • Luis Meneses (Event Director, Open Digital Collaborative Project Preservation in the Humanities)
  • Laura Estill, Ray Siemens, and Constance Crompton (Event Directors, Open/Social/Digital Humanities Pedagogy, Training, and Mentorship)
  • Lynne Siemens (Event Director, Project Management in the Humanities)
  • Graham Jensen (Event Director, Launching a Digital Commons for the Humanities and Social Sciences)
  • Chris Tănăsescu (Event Director, #GraphPoem by MARGENTO)
  • Directorial Group: Ray Siemens, Alyssa Arbuckle, Randa El Khatib, Lindsey Seatter, Constance Crompton, Laura Estill, Diane Jakacki, Jason Boyd, Ángel David Nieves
  • International Advisory Board: Paul Arthur, Elisabeth Burr, Angela Courtney, James Cummings, Julia Flanders, David Gaertner, Jennifer Guiliano, Najla Jarkas, John Maxwell, Aaron Mauro, Padmini Ray Murray, Roopika Risam, Masahiro Shimoda, Harold Short, Ray Siemens, Janet Thomas Oppedisano
  • With additional support from UVic Audio Visual and Media Services